İSTANBUL HABERLERİ

İlk oylar Kanada'dan geldi

DHA
11.04.2017 - 15:45 |Son Güncelleme :
İlk oylar Kanadadan geldi
DHA

Faik KAPTAN-Murat ÇAKIR- İbrahim YILDIZ/İSTANBUL,(DHA) ANAYASA referandumu için yurtdışında yaşayan 3 milyondan fazla Türk vatandaşının kullandıkları oyların ilk grubu mühürlenmiş 8 torba içinde, bugün THY’ye ait bir uçakla Kanada’dan İstanbul’a getirildi.

THY’nin tarifeli seferiyle saat 14.50’de Toronto’dan İstanbul Atatürk Havalimanı’na diplomatik kuryeler tarafından getirilen oy torbaları uçaktan yoğun güvenlik önlemleri altında indirildi. Torbalar apronda yetkililere teslim edildi. Kanada’dan getirilen ilk oyların 6 torbasının Toronto’dan 2 torbasının da Vancouver’den getirildiği belirtildi. Özel bir araçla uçak altından alınan torbaların apron bölgesinde oluşturulan Yüksek Seçim Kurulu'nun Bakırköy Şubesindeki hakime teslim edildiği öğrenildi. Yetkililer torbaların işlemlerinin tamamlanmasından sonra da Ankara’ya götürüleceğini söylediler.

3 UÇAK AVRUPA’DA ..

 Edinilen bilgiye göre oy kullanma süresinin tamamlanması üzerine Avrupa ülkelerindeki oy torbaları THY’ye ait üç adet charter uçak bugün yola çıktı. Mühürlenmiş oy torbaları aynı gün içinde teslim alınıp diplomatik kuryeler tarafından Ankara'ya getirilecek. Her uçakta, 6 kişiden oluşan Oy Torbaları Nakil Komisyonu ve YSK'nın görevlendirdiği 2 kişi ile Dışişleri Bakanlığının görevlendirdiği bir diplomatik kurye olmak üzere toplam 9 kişi bulunacak. Birinci uçak Berlin-Kopenhag-Stockholm-Londra, ikinci uçak Münih-Lyon, üçüncü uçak ise Köln hattında olacak. Amerika Birleşik Devletleri, Kanada, Avustralya gibi Avrupa dışındaki 86 temsilcilikte kullanılan oylar ise İstanbul üzerinden Ankara’ya gönderilecek.

 Yüksek Seçim Kurulu oyları getirecek olan THY ile yapılan anlaşma konusunda şu bilgilendirmeyi yaptı:

“ Charter uçakları 34 temsilciliğe ait toplam oyların yüzde 85'ini Ankara'ya getirecek. Charter uçakların hatları dışında kalan 86 temsilciliğe ait 228 diplomatik oy torbasının intikali ise 131 diplomatik kurye (47 merkez + 84 misyon kurye) ve satın alınan 214 boş koltuk ile toplam 345 bilet alımı yapılarak gerçekleştirilecek.”

(FOTOĞRAF)

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

İstanbul haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının İstanbul ilinden İlk oylar Kanada'dan geldi hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 11 Nisan 2017 tarihinde saat 15 45’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça İlk oylar Kanada'dan geldi haberi güncellenecektir.

İSTANBUL NAMAZ VAKİTLERİ

24 Ekim 2019, Perşembe
 • İmsak
  05:52
 • Güneş
  07:17
 • Öğle
  12:54
 • İkindi
  15:51
 • Akşam
  18:20
 • Yatsı
  19:40
Sayfa Başı