İlk ona girmek için Melek Yatırımcılar şart

Yüksel Göçmez/ EKONOMİ
04.10.2011 - 14:48 | Son Güncelleme:

İstanbul’da düzenlenen “İyi Yatırım Zirvesi”nde, Türkiye’nin önümüzdeki on yılda dünyanın en büyük on ekonomisine girmek için yapması gereken şeylerin başında girişimciliği desteklemek olduğuna dikkat çekildi.

Zirvede konuşan Endeavor Türkiye Genel Müdürü Özcan Tahincioğlu, ABD’de 1960’lı yıllardan bu yana girişimcilerin en büyük destekçisi olan “Melek Yatırımcılık” konseptini tanıttı.      

 

Tahincioğlu, “Melek Yatırımcılar, bir girişimci için eş, dost, akraba desteğinden sonra, fikrin gerçeğe dönüştürülmesi aşamasında, kişilere finansman desteğiyle birlikte, akıl hocalığı da yapan kişilere deniyor. ABD’de 1960’lı yıllardan bu yana oldukça aktif bir kurumken, Türkiye’de adı son yıllarda duyulmaya başladı. Ancak sürdürülebilir bir ekonomi ve istihdam sıkıntısı çözmek adına, desteklenmesi gereken şeylerin başında geliyor” dedi.  

 

Girişimcileri ve destekleyicilerini tespit eden bir sivil toplum kuruluşu olan Endeavor Türkiye, 2007’den bu yana Türkiye’de faaliyet gösteriyor. 2007’den bu yana 25 şirketi tespit eden kuruluş, şu an itibariyle 37 girişimciye hizmet sağlıyor.

       

KOBİ’LERE VE YABİ’LERE HİZMET VERİYOR

 

Zirve sırasında daha önce gündeme çok da gelmeyen YABİ, yani Yarının Büyük İşletmecileri kavramına da dikkat çeken Tahincioğlu, Endeavor Türkiye’nin fikir ve kurulma aşamasındaki şirketleri destekleyen bir kurum olduğunu belirtti.  

 

YABİ’ler, fikirlerinin gerçekleşmesiyle birlikte, büyüme ihtimali yüksek kişilere deniyor. Genelde fikir aşamasında olan bu kişiler, melek yatırımcılar ya da risk sermayelerinden destek alıyor. Küresel ekonomide Google, Microsof, Facebook gibi günümüzün önde gelen teknoloji şirketleri YABİ’lerin en güzel örneğini teşkil ediyor.

  

Türkiye’de ise son zamanlarda büyüyen gittigidiyor.com, sahibiden.com, yemeksepeti.com gibi internet şirketleri YABİ kategorisine sokulabilir. 

    

MELEKLER OLMASA FACEBOOK’LAR, SKYPE’LAR OLMAZDI

Zirvede konuşan Akbank Genel Müdür Vekili Hakan Binbaşgil, melek yatırımcılık sisteminin, Türkiye’de istihdam sağlama açısından önemli olduğuna dikkat çekti.

 

Binbaşgil, “Melek yatırımcılar şu anda küresel piyasaların en büyük şirketleri arasında yer alan kurumları günümüze getirenlerdir. Melekler ilk başlarda onları desteklemeseydi, şimdi ne Microsoft, ne Apple, ne Google olurdu. Türkiye’nin önümüzdeki on yılda, ilk on ekonomi arasında gireceği konuşuluyor. Bu olası bir hedef. İstikrarlı bir noktadayız. Ancak ilk ona girmek için şimdiye kadar yapılanlar yeterli değil. Girişimcileri destekleme, inovasyon konularını daha çok gündeme getirmeliyiz. Türkiye’de şirketin yüzde 100’e yakını küçük işletmeler. Ancak bunların dörtte biri bile kredi alamıyor. Finansman bulmada zorlanıyor. Bunun değişmesi gerek” dedi.

 

TÜRKİYE’DE EMEKLEME SAFHASINDA

Endeavor Türkiye’den Mustafa Sür, “Yarının büyük girişimcilerini desteklemek için çalışıyoruz. Bu şekilde işsizlik sorununa da bir çözüm bulabiliriz. Türkiye’nin ilk on ekonomi arasına girme hedefine yaklaşmak için de bu gerekli bir hareket” dedi.

 

Melek yatırımcıların girişimcilere verdiği destek ABD’de 100 bin dolar ile 1 milyon dolar arasında değişirken, Türkiye’de 50 bin ile 250 bin dolar arasında.

 

Sür, “Melek Yatırımcılar, Türkiye’de henüz emekle aşamasında. Hem miktar hem de nicelik olarak yetersiz. Çok daha iyi yerlere gelmesi gerekiyor” dedi.

 

Aynı zamanda TÜSİAD’ın Girişimcilik Komisyonu Başkanı da olan Sür, “Melek yatırımcılıkla, daha fazla kazanıp, daha mutlu oluyorsun ve genelde gençlerle çalıştığın için de hep genç kalıyorsun” diye devam etti.

 

Melek Yatırımcılar, girişim sermayeleri ve risk sermayesi şirketlerine kıyasla, destekledikleri yatırımlardan en fazla kazanç elde eden kişiler olarak gösteriliyor.

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı