Dünya Haberleri

  İlk mülteci iyi niyet elçisi seçildi

  Hürriyet Haber
  21.06.2017 - 15:28 | Son Güncelleme:

  19 yaşındaki Suriyeli Muzon Almellehan UNICEF’in iyi niyet elçisi olarak atadığı en genç isim ve ilk mülteci oldu. Kendisi de 14 yaşındayken Suriye’den kaçmak zorunda kalan Almellehan yanına sadece kitaplarını alabilmişti.

  3 senedir Ürdün’de yaşayan ve bunun 18 ayını Zaatari mülteci kampında geçiren Muzon Almellehan burada kız çocuklarının eğitim hakkı için mücadele etti ve çadır çadır dolaşarak aileleri çocuklarını okula göndermeleri için ikna etmeye çalıştı.

  Genç mülteci iyi niyet elçisi seçilmesinin ardından “Herkes bizleri “kayıp nesil” olarak görüyor fakat biz “kayıp” değiliz. Eğitime olan aşkımızı kaybetmedik, geleceğe dair hayallerimizi kaybetmedik, umudumuzu kaybetmedik” dedi. 

  Çatışmaların yaşandığı çeşitli ülkeleri ziyaret ediyor ve hem çocukları hem ailelerini eğitimin önemi hakkında bilgilendiriyor. En son ziyaret ettiği ülkeler arasında Çad ve Nijerya gibi ülkeler bulunuyor.

  “Yaşanılan çatışmalardan dolayı evinizi, ailenizi ve yakınlarınızı kaybedebilirsiz. Başınıza gelen felaketlerden dolayı benliğinizi, gururunuzu ve umudunuzu kaybedebilirsiniz fakat bu çatışma ortamı hiçbir zaman bilgilerinizi elinizden alamaz”

  Karşılaştığı tüm zorluklara eğitim aşkının ona verdiği güçle göğüs gerdiğinin altını çizerek vurguluyor genç kadın ve UNICEF’le çalışmanın onun için büyük bir gurur kaynağı olduğunu, bu sayede çok sayıda çocuğun okula gidip eğitim alabilmesine yardım edebileceğine dair içinde büyük bir umudun olduğunu belirtiyor.

  Etiketler: mülteci krizi
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı