Gündem Haberleri

GÜNDEM

  İlk mini itfaiye Arnavutköy’e

  Hürriyet Haber
  28 Eylül 2000 - 00:00Son Güncelleme : 28 Eylül 2000 - 00:01

  İtfaiye Daire Başkanlığı kışla tipi itfaiye istasyonları yerine semt aralarına 100 mini itfaiye kuracak. Semtlerden ilki ahşap evleri ile ünlü Arnavutköy.

  BÜYÜKŞEHİR Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı kentteki yangına müdahale modelinde değişikliğe gidiyor. Kentin merkezi yerlerinde kurulmuş büyük itfaiye istasyonları yerine, semtlere mini itfaiyeler kurulacak.

  İtfaiye Daire Başkanı Sabri Yalın bu değişikliğin nedenini şöyle açıkladı:

  ‘‘Kentte itfaiye istasyonu ne kadar çok olursa, yangınlara çabuk ulaşmak da o kadar mümkün olur. Yangın başladığı sırada bu küçük istasyonlardan çıkan ekipler ilk müdahaleyi yapacak, yangın, büyümeden kontrol altına alınmaya çalışılacak. Yangının büyümesi halinde ise kendi bölgesindeki tam donanımlı yangın ve kurtarma istasyonundan ayrıca gerekiyorsa civardaki diğer istasyonlardan destek alacaklar. Büyükşehir Belediye Başkanı Ali Müfit Gürtuna tarafından da bu sistem uygun görüldü.’’

  Pilot uygulama için seçilen semtlerden ilki Arnavutköy. Kurulacak itfaiye yeri için Arnavutköy Semt Pazarı'nda bir yer ayrılması düşünülüyor.

  İtfaiye buraya kurulursa pazarın dörtte biri gidecek. Ayrıca pazarın kurulduğu salı günleri araçların nereye konacağı ise başka bir problem. Bu yüzden Arnavutköy Muhtarlığı ve Arnavutköy Semt Girişimi (ASG) üyeleri tarafından semtte boş yer aranıyor. Çamlıbahçe'de Milli Emlak'a ait boş arazi ile aynı yerde Belediye'ye ait başka bir arazi de alternatif itfaiye yerleri olarak düşünülüyor.

  Daha elverişli yer bulunmadığı takdirde en kısa zamanda arazisi Ayi Strati Taksiarhi Rum Ortodoks Kilisesi'ne ait olan semt pazarında İtfaiye tarafından teknik çalışmalara başlanacak. İki araç ve on personelin barınması düşünülen mini itfaiye; Arnavutköy ve Bebek yangınlarına müdahale edecek.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı