Gündem Haberleri

GÜNDEM

  İlk klon bebek 5 yıl sonra

  Hürriyet Haber
  24.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme: 24.12.2000 - 00:01

  İNGİLİZ Hükümeti, insan klonlanması için yeşil ışık yakarken, Amerikalı biyofizikçi Gregory Stock, ilk kopya bebeğin 5 yıl içinde dünyaya gelebileceğini söyledi. Stock, sağlıklı ve akıllı bir nesil yaratmak için insanın genetik yapısına müdahale edilmesinin kaçınılmaz olduğunu belirtti.

  Gregory Stock, insan soyunun geleceğiyle ilgili öngörülerini meslektaşı John Campbell ile birlikte ‘‘Engeenering The Human Germline’’ isimli kitapta topladı. Kitap geçtiğimiz günlerde Oxford Üniversitesi tarafından yayınlandı.

  GELECEĞİN UÇURUMLARI

  Sadece hastalıkların değil, zeká, utangaçlık, konuşkanlık, merak gibi özelliklerin de yüzde 25 ile 75 oranında genetik kökenli olduğunu belirten Stock, gelecekte insanın genetik yapısıyla oynamanın şart olduğunu belirtti. Stock, sadece sağlıklı nesiller yaratmak için değil, kişilik yapısını belirlemek için de gen testlerine başvurulacağını vurguladı. Günümüzde de embriyodaki hastalıkların önlenmesi için genetik testler yapıldığını belirten Stock, ancak güvenliği kanıtlandıktan sonra bu tür işlemlerin yaygınlaşabileceğini bildirdi. Gregory Stock, ‘‘ısmarlama bebekler’’ nedeniyle gelecekte ‘‘zengin ve yoksul’’ uçurumu yerine, üstün çocuklar yaratıldığı için, toplumda çok daha farklı ve korkunç uçurumların ortaya çıkabileceğine de dikkat çekti. Stock, ‘‘Raelisten’’ adlı tarikatın bebek kopyalama girişimiyle ilgili olarak ise henüz çok erken olduğunu, ancak ilk kopya bebeğin 5 yıl içinde dünyaya gelebileceğini belirtti.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı