ANKARA HABERLERİ

İlk kez gelirler giderleri aştı

Deniz GÜREL
02.02.2011 - 00:00Son Güncelleme :

Atılım Üniversitesi’nin Çankaya Belediyesi analizinde belediyenin mali yapısıyla ilgili çok çarpıcı veriler ortaya konuldu. Veriler Çankaya Belediyesi’nin 2009 öncesi yönetimden aldığı kötü mirasın etkilerinin yoğun bir şekilde sürdüğünü gösteriyor.

Deniz GÜREL

ATILIM Üniversitesi’nin “Kamusal Akıl Stüdyosu” çalışması kapsamında Çankaya Belediyesi analizinde belediyenin mali yapısıyla ilgili çok çarpıcı veriler ortaya konuldu. 2009 yılında Bülent Tanık’ın Çankaya Belediye Başkanlığı’na seçilmesiyle ekonomik yönden bir iyileşme sürecine girilse de açık ihalelerin yarısına yakının iptal edildiği belirtilen analizde halkın hizmet memnuniyet oranının da düşük olduğu ifade ediliyor.

İşte üniversitenin Çankaya Belediyesi tespitleri:

“2009 yerel seçimleri sonrasında Çankaya Belediyesi’nin mali durumunda ciddi bir farklılaşma görülüyor. Son beş yılın verileri incelendiğinde ilk defa 2009 yılından itibaren gelirlerin giderleri aştığı ve mali bir güçlenme programının uygulanmaya başladığı görülüyor. Hizmetlerde taşeronlaşmanın azalması ve hizmetlerde belediye kaynaklarının daha fazla kullanımı da bu iyileşme sürecinde göze çarpıyor. Ancak, ilerleyen yıllarda kent konseyi de dikkate alınarak katılımcı bütçeleme uygulamasına gidilmesi ve kaynakların hizmetlere tahsisinde Çankaya İlçesinin önceliklerini dikkate alan yeni bir yaklaşımın uygulanmaya konması gerekiyor. Bu anlamda kurumsal kaynak planlaması gibi yenilikçi ve bilişim destekli yaklaşımlara da ihtiyaç duyulmaktadır.

İhalelerin yarıya yakını iptal

Çankaya Belediyesi’nin yeni stratejik planı incelendiğinde yüzlerce alanda hizmet sunumunun öngörüldüğü anlaşılıyor. Fakat hizmet sunumunda iş akış şeması yaklaşımının, yani her hizmetin sürecinin çıkarılması ve süreç üzerinden iyileştirilmesi yaklaşımının henüz yerleşmediği görülüyor. Stratejik yönetimin temel unsurlarından birisi olan bu yaklaşımın yerleştirilmesi gerekiyor.

Çankaya Belediyesi, hizmetlerini giderek artan bir oranda kendi olanakları ile sunmaya başladı. Kaynakların verimli kullanımı adına bu olumlu bir gelişme olarak öne çıkıyor. Belediyenin son beş yılda yaptığı ihalelerin süreçleri incelendiğinde ise yapılan açık ihalelerin yarıya yakınının çeşitli sebeplerle iptal edildiği görülüyor.

Memnuniyet düşük

Yurttaşlarla yapılan hizmet memnuniyeti anketleri genel olarak hizmet memnuniyetinin düşüklüğünü gösteriyor. Memnuniyet düzeyinin düşüklüğünün belediyelere ilişkin algı ile ilişkilendirilmesi için yeni çalışmalara ihtiyaç duyulmakta. Çankaya Belediyesi’ne ilişkin olarak memnuniyetsizliğin en fazla bakım, onarım ve işletme konuları ile belediye çalışanlarının yurttaşlara karşı tavırlarında olduğu gözleniyor.

Halkla ilişkiler sorun

Çankaya Belediyesi’nin teknolojiyi takip etme konusunda Ankara’da bulunan diğer ilçe belediyelerinin gerisinde kaldığı e-belediyecilik ve m-belediyecilik konularında ciddi çaba harcanması gerektiği görülmektedir. Çankaya Belediyesi’nin hizmet sunumunda en önemli sorunlardan birisinin iletişim ve halkla ilişkiler olduğu görülmektedir. 2009 Yerel seçimlerinden sonra bu anlamda önemli adımlar atılmaya çalışılmış, iletişim kanalları çeşitlendirilmeye çalışılmıştır.”

Önemli bir başlangıç

KAMUSAL Akıl Stüdyosu’nun Atılım Üniversitesi’ndeki uygulayıcısı olan Siyaset Bilim ve Kamu Yönetimi Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Savaş Zafer Şahin çalışmanın sonucunu şöyle değerlendirdi: “Çankaya Belediyesi’nin kurumsal yapısı incelendiğinde; Türkiye’de çok az belediyenin maruz kaldığı siyasal baskılara maruz kalan ve aktör çeşitliliğinin yarattığı karmaşık ilişkiler ağını yönetmeye zorlanan bir yapı karşımıza çıkıyor. Belediyenin sürdürülebilir bir yerleşim yapısının oluşumuna yönelik bir yerel yönetim yapısı oluşturabilmeli.”

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde İlk kez gelirler giderleri aştı haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.


  ANKARA YOL DURUMU
  Ankara1 DERECE
  Yol durumu »
  ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
  18 Kasım 2017, Cumartesi
  • İmsak
   05:46
  • Guneş
   07:30
  • Öğle
   12:45
  • İkindi
   15:21
  • Akşam
   17:39
  • Yatsı
   19:10
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı