İlk kez borlu çimento ürettik

Süheyla GÖZDERELİLER/ YALOVA, (DHA)
25 Ekim 2008 - 18:36Son Güncelleme : 25 Ekim 2008 - 18:36

YALOVA'nın Termal İlçesi'nde bulunan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, Türkiye'de borlu çimento üretimine başlandığını söyledi. Güler, deneme amacıyla üretilen bu çimentonun depreme karşı en az 2 kat daha dayanıklı olduğunu söyledi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, AKP Bursa İl Başkanlığı'nı ziyaret etti. Burada gazetecilerin sorularını yanıtlayan Güler, Türkiye'nin ilk kez borlu çimento ürettiğini bildirdi. İlk etapta 4 bin ton üretilen borlu çimentonun çok daha dayanıklı olduğunu belirten Bakan Güler, “Bu ürün binalarda, karayollarında kullanılacak ve depreme karşı diğer çimentodan en az iki kat daha güçlü” diye konuştu.

İktidara geldikten sonra Türkiye'nin rüzgar enerjisi konusunda dünyada 35'inci sırada olduğunu anlatan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Güler, “Şimdi dünya 11'incisi olduk. 2020 yılında dünyada rüzgar enerjisinde lider ülke olmayı hedefliyoruz. Yalova'da rüzgar enerjisi konusunda önemli bir potansiyel var. Burada kurulacak rüzgar tribünleri ile büyük gelir elde edilebilir. Hatta bu konuda maddi olarak zor durumda bulunan Yalovaspor’a bile katkı sağlanabilir” dedi.

Açıklamalarında, Temmuz ayında yürürlüğe giren yeni yasayla isteyen herkesin ruhsat almadan 500 kilowattlık rüzgar enerjisi üretebileceğini, üretilen enerji fazlasının bakanlığına satılabileceğini belirten Güler, “Bakanlığım tarafından Yalova'nın dört enerji haritasını hazırlattık. Bunlar rüzgar, jeo termal, güneş ve maden haritaları. Bu haritalar sayesinde yapılacak çalışmalardan çok daha fazla verim alınabilecek” diye konuştu.

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı