İlk kazmayı İzmir'den vuracaklar

Hürriyet Haber
20.08.2012 - 11:56 | Son Güncelleme:

İzmir’de kentsel dönüşüm uygulamalarında ilk modeli oluşturma yolunda çabalarını sürdüren EGE-KOOP, Karabağlar Belediyesi ile çalışmalarını somutlaştırdı. Teknik ekipleri ile bir araya gelen EGE-KOOP Genel Başkanı Hüseyin Aslan ve Karabağlar Belediye Başkanı Sıtkı Kürüm, kentsel dönüşüm alanına ilişkin analitik çalışmalara başladı.

EGE-KOOP Genel Başkanı Hüseyin Aslan, yılsonuna kadar ilk kazmayı vurarak, kentsel dönüşümde sadece İzmir’e değil Türkiye’ye örnek bir model oluşturacaklarını söyledi.

Bu konuda en hazır belediyelerden biri olan Karabağlar Belediyesi ile işbirliği yapmaktan duyduğu memnuniyeti dile getiren ve Başkan Sıtkı Kürüm’e desteklerinden dolayı teşekkür eden Aslan, “Kentsel dönüşüm en küçük bir doğal afette acılara boğulan Türkiye’de önemli bir ihtiyaç. İzmir için ise olmazsa olmaz. İzmir’in kurtuluşu kentsel dönüşümdedir, kentsel yenilemededir. Yasa çıkmıştı. Yönetmelik bekleniyordu artık o da yayımlandı. Dolayısıyla söz sırası bizde" dedi.

“HALKIN ÖNÜNE BİR MODEL KOYMALIYIZ…”

Yasa ve yönetmelikte eksikliklerin olabileceğini ancak artık bu tür eleştiri ve görüş bildirme döneminin sonlanması gerektiğini kaydeden Aslan, "Artık zaman harekete geçme zamanı. Türkiye de, İzmir de kentsel dönüşümde bir model bekliyor. Çünkü vatandaş önünde bir örnek görmek istiyor. Bilmediği bir şeye vatandaşı ikna edemezsiniz. Ama ortaya bir model koyarsanız karşılıklı güvenle bu işi başarıya ulaştırırsınız. Karabağlar Belediyesi ile inşallah bu modeli ortaya koyacağız" dedi.

Karabağlar Belediye Başkanı Sıtkı Kürüm de, bu modelin ilk olarak Karabağlar sınırları içerisinde oluşturulmasını önemsediklerini kaydetti.

Kürüm, "Bugün Ege-Koop İzmir’in önemli bir markasıdır. Biz de kentsel dönüşüm konusunda en hazır belediyeyiz. Bu iki gücü bir araya getirerek, Karabağlar halkına çağdaş ve modern yaşam imkanları sunacağız. Ben yerinde dönüşüm lafını İzmir’de ilk kullanan kişiyim. Ege-Koop da bu konuda oldukça hassas. Dolayısıyla biz dönüşümü sosyal bir kurum olan, kar amacı olmayan Ege-Koop ile yapmanın en uygun karar olduğuna inanıyoruz. İnşallah bu birliktelik, bu işbirliği İzmir ve Türkiye için çok hayırlı sonuçlar oluşturur" şeklinde konuştu.

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı