Gündem Haberleri

  İlk kadın uzay turisti

  Hürriyet İnternet
  28.08.2006 - 10:15 | Son Güncelleme:

  İran uyruklu bir ABD vatandaşı olan Anousheh Ansari, her yıl giderek artan uzay turistlerinden birisi olarak Eylül ayında yolculuğuna başlayacak. Anousheh Ansari’yi diğer uzay turistlerinden ayıran en önemli nokta ise bir kadın olması. Dünyanın ilk kadın uzay turisti Ansari, sağlık problemleri nedeniyle şansını kaybeden Japon bir işadamının yerine uçacak.

  Geçen hafta, dünyanın dördüncü uzay turisti olması beklenen Japon işadamı Daisuke Enomoto sağlık problemleri nedeniyle 10 günlük uzay yolculuğu şansını yitirmişti. Japon işadamının yerine uzaya gönderilecek alternatif kişi olarak ise Anousheh Ansari isimli bir işkadını duyuruldu. Böylece, eğer bir problem çıkmazsa, Anousheh Ansari dünyanın ilk kadın uzay turisti unvanını kazanacak.

   

  39 yaşındaki Anousheh Ansari, dijital ev teknolojileri pazarlayan bir şirketin kurucularından ve yöneticilerinden birisi. Ansari, 14 Eylül’de gerçekleşecek uçuşla dünyanın ilk kadın turisti olma özelliğinin yanı sıra İran uyruklu ilk astronot olma unvanının da sahibi olacak.

   

  Ansari, 10 gün sürecek olan seyahatte, Uluslararası Uzay İstasyonunu ziyaret edecek. Burada Amerikalı astronot Michael Lopez-Alegria ve Rus kozmonot Mikhail Tyurin’e katılacak olan Ansari, çeşitli aktivitelerde bulunacak.

   

  ABD’li bir girişimci olan Dennis Tito, 2001 yılında uzaya uçarak ilk uzay turisti olmuştu. Tito’yu daha sonra 2002 yılında Güney Amerikalı Mark Shuttleworth ve 2005’te de gene bir Amerikalı olan Greg Olsen izlemişti.

   

  Her bir uzay turistinin yolculuk ve 10 günlük Uluslararası Uzay İstasyonu ziyareti için, yolculuğu gerçekleştiren Ruslara 20 milyon dolar ödediği bildiriliyor. Rus yetkililer uzay turistleriyle aralarındaki anlaşmayı gizli tutuyor.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı