Ege Haberleri

  İlk kadın operacı Berksoy’a saygı

  Hürriyet Haber
  29.05.2010 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Türkiye’nin ilk kadın opera sanatçısı Semiha Berksoy, doğumunun 100. yılında anıldı. Gecede, Berksoy’un söylediği opera aryalarını seslendirildi.

  Cumhuriyet döneminin sanat sembollerinden, opera sanatçısı Semiha Berksoy, doğumunun 100. yılında anıldı. İzmir Büyükşehir Belediyesi ve Ege Çağdaş Eğitim Vakfı tarafından, Ahmet Adnan Saygun Sanat Merkezi’nde düzenlenen “Ben Yaşardım Aşk ve Sanatla” adını taşıyan sergi İzmirli sanatseverlerle buluştu.

  Yaşamından esintiler

  Berksoy’un yaşamına ve sanatına ışık tutan sergide, kendisinin yaptığı resimler, otoportreler ve desenlerin yanı sıra kıyafetleri, fotoğrafları ayrıca Nazım Hikmet, Fikret Mualla ve Celal Esad’ın kendisine hediye ettiği eserler ve arşiv değeri olan objeler sergileniyor. Sergide en dikkat çekici bölüm ise ‘Bütün dünya benim odamın içinde’ diye tanımladığı ve Türkiye’de ilk kez sergilenen Semiha Berksoy Yatak Odası Enstalasyonu. Berksoy’un bire bir yatak odasını aktaran bu alanda sanatçının özel eşyalarını, bir zamanlar büyük aşk yaşadığı Nazım Hikmet’in şapkasını, kravatını, annesinden kalma 100 yıllık dikiş makinesini, piyanosunu, takılarını, elbiselerini, resimlerini, onlarca obje, eşya, fotoğraf ve dolu dolu geçmiş 94 yılını görmek mümkün. Sergi 25 Temmuz’a kadar Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi’nde görülebilir. Anma gününe İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nun yanı sıra Berksoy’un kızı Prof. Zeliha Berksoy konuşmacı ve çok sayıda konuk katıldı. Devlet Opera Sanatçıları soprano Aytül Büyüksaraç, Ayşe Tek, bariton Gökhan Koç, piyanoda Aylin Özuğur, Berksoy’un söylediği opera aryalarını seslendirdi.

  Dünyaya tanıttı

  EÇEV Yönetim Kurulu Başkanı F. Okan Sezer, Berksoy’un sanatıyla Türkiye’yi dünya çapında tanıtmış ve bunun için büyük mücadele vermiş sanatçı olduğunu, sergi ile bu mücadelesine tanıklık edeceklerini düşündüklerini söyledi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı