Spor Haberleri

« Hürriyet.com.tr
MENÜ

"İlk hedefimiz çeyrek final"

Olimpiyat Kadın Basketbol Takımımız'ın 10 numarası Işıl Alben, hayranlarının sorularını yanıtladı.

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME

Türkiye adına ilk kez olimpiyatlara katılmaya hazırlanan A Milli Basketbol Kadın Takımı'nın oyuncularından Işıl Alben, olimpiyatlarda madalyayı hedeflemekten çekinmediklerini söyledi.

Alben altı kez olimpiyat şampiyonu olan Amerikan kadın takımı içinse "ABD takımının gücünü bilsek de, açıkçası kendi aramızda konuşurken bazen 'Neden olmasın' diyoruz. Mücadele gücü yüksek ve inatçı bir takımız. Ülkemizi en iyi şekilde temsil etmek istiyoruz." diye konuştu.

BBC Türkçe'nin Twitter üzerinden yaptığı söyleşide, çok sayıda basketbol hayranı da Işıl Alben'e sorular sordu.

İşte o sorular ve Işıl Alben'in cevapları;

Kolay gelsin. Olimpiyatlarla aranız nasıl, ilk seyrettiğiniz olimpiyatı hatırlıyor musunuz mesela?
IA:
Teşekkürler. Açıkçası ilk seyrettiğim Olimpiyatı hatırlamıyorum. Ama Olimpiyat kelimesini yazmak bile beni çok heyecanlandırıyor.

Neden heyecanlandırıyor olimpiyat kelimesi? Ne çağrıştırıyor?
IA:
Olimpiyat her sporcunun hayalini kurduğu en büyük organizasyon. Dünyanın en üst düzey sporcularıyla en iyisi olmak için mücadele edeceğiz. Ve tarihimizde ülkemiz adına katılan ilk bayan basketbol takımıyız. Bunun heyecanını yaşıyoruz.

"İLK HEDEF ÇEYREK FİNAL"

Takım olarak olimpiyatlardaki hedefleri nedir? Yani çıtayı nereye koydular?
IA:
İlk aşamada hedefimiz grup maçlarında mümkün olduğunca fazla sayıda galibiyet alarak çeyrek finale çıkmak. İyi bir eşleşme yakalayabilirsek eğer, hedefimiz yarı final ve sonrasında madalya demekten hiç çekinmiyoruz.
ABD kadın basketbol takımı malum altı kez olimpiyat şampiyonu oldu. Grupta onları bir kenara bırakırsak, sizi en çok zorlayacak ekip kim? Herkese hatırlatalım: A grubunda 1- Çek Cumhuriyeti 2- Angola 3- ABD 4- Hırvatistan 5- Türkiye 6- Çin var. B grubu ise 1- Rusya 2- Fransa 3- Avustralya 4- Büyük Britanya 5- Brezilya 6- Kanada.

IA: Amerika dünyanın en iyi oyuncularından kurulu olan bir takım. Zorlu bir grupta yer alıyoruz. Angola ve Çin milli takımları hakkında bilgimiz yok. Çek Cumhuriyeti de üst düzey bir ekip. Hırvatistan da takım oyununu çok iyi oynuyor. Ancak biz de rakiplerimize korku veren bir takımız. Gruptan 3 ya da 4 galibiyet çıkarmamız bizim için süpriz olmayacak.

"TÜRK BASKETBOLU İŞBİRLİĞİ SAYESİNDE BU SEVİYEYE GELDİ"

Peki basketbolda bu noktaya nasıl geldi Türkiye? Kimlere, neye borçlu bu başarıyı?
IA: Bu başarının altında çok büyük bir emek var. İlk kurulan milli takımdan itibaren emek vermiş tüm yöneticiler, idareciler, antrenörler ve oyunculara teşekkür borcluyuz. Şu anda biz çok iyi şartlarda çalışıyoruz. Ve bu ortamı onlara borçluyuz. Bugünleri hayal ederek emek verdiler. Açıkçası ben şu anda burada olduğum icin şanslı olduğumu düşünüyorum ve sizin aracılığınızla bir kere daha bize Olimpiyat yolunu açan herkese teşekkür ediyorum.

Altyapı sayesinde diyorsunuz ama 12 Dev Adam gidemedi, Potanın Perileri gidiyor olimpiyata. Arada takılıyor musunuz onlara?
IA:
Kendi aramızda takılıyoruz tabii. Şaka bir yana Avrupa arenasında basketbol heyecanını ilk defa 12 Dev Adam yaşattı. Ben önümüzdeki yıllarda onların da bu gururu bizlere yaşatacaklarına inanıyorum.

"10 NUMARAYI BOŞTA OLDUĞU İÇİN SEÇTİM"

Ve pek çok kişinin sorduğu bir soru: Neden 10 numara?
IA:
Küçük takımda oynarken 5 numaralı formayı giyiyordum. Ancak formamı kaybetmiştim. O zaman 2. bir formamız yoktu. Forma numaramı değiştirmek durumundaydım. Boşta olan tek forma da 10 numaraydı. O günden beri hiç değiştirmek istemedim.

Kariyerinde ulaşmak istediği başarılar neler? WNBA'de oynamak istiyor mu?
IA:
Wnba yaz döneminde oynanan bir lig. O tarihlerde biz milli takımla yoğun bir programın içerisinde oluyoruz. Gs ile Türkiye ve Avrupa Şampiyonluğu yaşamak istiyorum. Sonrasında da bir Avrupa tecrübesi edinmek istiyorum. Tüm bunların öncesinde en büyük hayalim Olimpiyatlardan madalya ile dönmek.


Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler