İlk hasat üreticiyi memnun etti

Hürriyet Haber
22.05.2010 - 14:40 | Son Güncelleme:

Türkiye'nin en erkenci buğday hasadının yapıldığı Adana'da, yaklaşık 1 hafta önce başlayan hasatta, ortalama seviyede seyreden verim, üreticiyi sevindiriyor.

Yağışların yeterli seviyede gerçekleştiği, hava şartlarının mevsim normallerinde seyrettiği Adana'da, buğday üreticisi bu yıl da geçen yıl olduğu gibi tarlasından yeterli seviyede verim bekliyor.

Üreticinin verimden yana endişesi olmasa da, hasadın başlamasıyla hareketlenen piyasada fiyatların düşme eğilimi göstermesi, kafalarda soru işaretleri yaratıyor.
Seyhan Ziraat Odası Başkanı Süleyman Girmen, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye'nin en önemli buğday üretim merkezlerinden olan Adana'da, henüz yoğun olmamakla birlikte, yüksek ve kıraç kesimlerde buğday hasadına başlandığını kaydetti.

Hasada başlayan ve başlamak üzere olan üreticilere bol ve verimli bir yıl dileyen Girmen, “Adana'da, geçen yıla göre çok az bir düşüşle, 2,5 milyon dekarlık alanda buğday ekimi yapıldı. Bu yıl ürünün yeterli miktarda yağış aldığını ve hava şartlarının uygun gittiğini düşünüyoruz” dedi.

VERİM TAMAM, GÖZLER TMO'DA

Adana'daki hasadın durumunun, Türkiye'de bu yıl beklenen verim için bir gösterge niteliği taşıdığı için önemli olduğunu vurgulayan Girmen, “Geçen yıl buğday hasadı 1 milyon 270 bin ton olarak gerçekleşmişti. Bu yıl verimin önceki yılların ortalaması seviyesinde olacağı beklentisi içindeyiz. Bu da aşağı yukarı Adana'da 1 milyon 200-1 milyon 300 bin ton civarında buğday üretilmesi demektir” diye konuştu.

Hasat başlamadan önce, piyasa fiyatlarının uygun olduğunu ifade eden Girmen, “Ancak, hasatla birlikte fiyatlar hızla gerilemeye başladı. Yaklaşık kilo başına 60 kuruştan 45 kuruşa kadar indi. Temennimiz, Toprak Mahsulleri Ofisi'nin (TMO) dengeli fiyat ve alım politikasıyla, bu rakamları üreticinin yüzünü güldürecek noktalarda tutması” dedi.
Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı