Ege Haberleri

EGE

  İlk hasat başkandan

  İZMİR, (DHA)
  03 Ağustos 2012 - 00:00Son Güncelleme : 02 Ağustos 2012 - 15:30

  Bornova’nın dünyaca ünlü misket üzümü, yıllar sonra doğduğu topraklarda yeniden üretildi. İlk hasadı kendi elleriyle yapan Başkan Kamil Okyay Sındır, “Bir değeri ilçemize yeniden kazandırmanın sevincini yaşıyoruz. İsteyen herkese fidanlarını vereceğiz” dedi.

  Bornova Belediyesi, ilçenin dünyaca ünlü değerlerini ortaya çıkarma konusunda projeler yürütüyor. Bu kapsamda, tüm dünyaya Bornova’dan yayılan ancak uzun yıllar önce yoğun şehirleşme nedeniyle üretimi yok olan ‘misket üzümü’ doğduğu topraklarda yeniden üretildi. Manisa Bağcılık Araştırma Enstitüsü ile işbirliği yapan Bornova Belediyesi’nin Çamiçi Köyü’nde yaklaşık beş dönüme diktiği bin 500 misket üzümü fidanı ilk meyvelerini verdi. Bu sayede İzmirliler, seneler sonra anavatanında yetiştirilen ilk misket üzümünün tadına bakma fırsatı bulacak.
  Başkan Kamil Okyay Sındır, “İlçemizin tarih ve kültürün yanında önemli bir tarım geçmişi de var. Bornova bamyasının yanında misket üzümü de dünyanın tanıdığı bir ürünümüz. Dünya tarım literatüründe ‘Bornova Misket Üzümü’ özel bir yere sahip. Ne yazık ki bu ürününün Bornova’daki üretimi yıllarca önce durmuş. Ama dünyada üretiliyor. Atası ise Bornova” dedi.
  Misket üzümünün yeniden üretimi için harekete geçtiklerini söyleyen Sındır, “Manisa Bağcılık Araştırma Enstitüsü’nün yardımıyla aşılı misket üzümü fidanlarını hazırladık. Çamiçi’de 5 dönüm araziye diktik. Özel bakım sayesinde bir yıl içinde meyve almayı başardık. Bu özel alanda misket üzümü yetiştirmeye devam edeceğiz. Ayrıca, isteyen herkese yetiştirmeleri için bu çok kıymetli ürünün fidanlarını dağıtacağız. Kaybolan bir başka tarım değerimiz olan Bornova bamyası için de çalışma başlattık. Bir süre sonra o konuda da müjdeli haberler vereceğiz” diye konuştu.

   

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı