Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

İlk gün coşkusunu paylaştı

Garanti Bankası’nın 60. yılı nedeniyle düzenlenen etkinlikler sürüyor.

Bu etkinlikler kapsamında, Hüseyin Çağlayan’ın "Şefkat Yorgunluğu" başlıklı çalışması da 24 Ocak-11 Mart tarihleri arasında Garanti Galerisi’nde sergileniyor. "Şefkat Yorgunluğu" isimli kısa filmin de izlenebildiği serginin ilk gününde, Çağlayan’ı yalnız bırakmayan ünlü simalar arasında Ayşegül Dinçkök de vardı.

Konser serisinde sona gelindi

Türkiye’de batılı bir sanatçıya ayrılan ilk büyük sergi olma özelliği taşıyan Picasso Sergisi ile klasik ve caz müziği aynı ortamda buluşturan "Toyota Yaris Cts Konserleri" 2 binin üzerinde sanatseveri Sakıp Sabancı Müzesi’ne çekti. Yedi haftadır devam eden "Toyota Yaris Cts Konserleri" 28 Ocak günü, Koreli üç kardeşten oluşan The Ahn Trio’nun konseri ile noktalanıyor. Bu ilgiyi yorumlayan Toyotasa Genel Müdürü İbrahim Orhon, "Yenilenen Toyota Yaris’in hedef kitlesi, yüzü batıya dönük ve modern kişilerden oluşuyor. Dolayısıyla klasik batı müziği ve jazz alanında birbirinden ilginç ustaların performanslarını dinleme fırsatı yakalayan yeni Toyota Yaris tüketicilerinin böyle bir organizasyondan oldukça memnun kaldıklarını söyleyebilirim" dedi.

Trafik kaosunu Tanay çözecek

İstanbul’un trafik sorununu çözmekte Büyükşehir Belediyesi’nin yetersiz kaldığını ileri süren Harley&Davidson İstanbul ve Motosiklet Kullanıcıları Derneği Başkanı Ferruh Tanay, yeni çözüm alternatifleri sundu. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin, İstanbul’un dayanılmaz hale gelen trafik sorununa çözüm olarak planladığı ’116 çözüm’ başlıklı tanıtım ilanlarını İstanbul’daki bilboard ve köprülerde gördüğünü söyleyen Tanay, "Ciddi maliyetli bütün bu projeler, geçici çözümler olmaktan öteye geçemeyecektir. Son olarak İstanbul Ulaşım Zirvesi’nde köprü gişelerinin kaldırılması konusu gündeme geldi. Ama bu da sonucu belli, yetersiz bir girişimdir. İstanbul’un ciddi oranda boşaldığı bayram döneminde yapılan bu uygulamanın işe yaramayacağı anlaşılmıştır" dedi.

İşte çözüm yolları

Büyükşehir Belediyesi’nin modern şehircilik örneği olarak Bağdat Caddesi’nde başlattığı motopark uygulamasının İstanbul’da yaygınlaştırılması.

Köprü geçişlerinin motosikletler için ücretsiz hale getirilmesi, sadece motosikletlerin geçebileceği bölüm yapılması.

Çevreyolu ve ana arterde sadece motosiklet ve öncelikli araçların geçeceği şeritler oluşturulması.

Trafik kanununda, motosikletlerin birinci öncelikli araç haline getirilecek değişikliğin yapılması.

Dar ve yoğunluk olan bölgelere motosiklet dışında araçların girişinin yasaklanması...

Ortak heyecan

Afet Karacan’ın kızı Nevbahar Demirağ ile Rahmi Koç’un küçük oğlu Ali, geçtiğimiz aylarda aile içinde yapılan sade bir törenle evlenmişti. Çok geçmeden mutlu haber de duyuldu. Sosyetenin en alımlı kadınlarından olan Nevbahar Hanım bebek bekliyordu, üç aylık hamileydi. İşte bu haber her iki aileyi de sevinçten havalara uçurdu. İlk kez torun sahibi olacak olan Afet Karacan ve bu mutluluğu üçüncü kez tatmaya hazırlanan Rahmi Koç’un yüzlerinden gülümseme eksik olmuyor şu sıralar. Büyük oğlu Mustafa Koç’tan iki kız torun sahibi olan Rahmi Bey, her karşılaşmalarında da Afet Hanım’a dünyanın en güzel duygularından birisini yaşayacağını söyleyip duruyor.

İlham kaynağı matadorlar

Dünyaca ünlü modacımız Rıfat Özbek, Pollini adını verdiği yeni ilkbahar-yaz koleksiyonunda İspanyol kültürünü romantik bir biçimde ve ustalıkla yorumladı. Matadorların giysilerinden ilham alarak yarattığı kıyafetlerinde kullandığı aksesuvarlarla ilgi çeken Özbek’in, 22 Şubat’ta Milano Moda Haftası çerçevesinde düzenleyeceği defile merakla bekleniyor.

Bebek istiyorlar

Eski mankenlerden Nilgün Han’dan uzun zamandır ses seda çıkmıyordu. Geçtiğimiz yıl Alp Canseven’le evlenen Han, nikah sonrası evinin kadını olmayı seçmişti. Alp-Nilgün Canseven çiftine uzun bir aradan sonra geçtiğimiz akşam katıldıkları bir davette rastladım. Dostlarına evliliklerinin çok güzel gittiğini, artık bebek sahibi olmanın da zamanının geldiğini söylüyorlardı.

Resim sergisini tango ile açacak

Rüveyde Beceren’in sergisi 3 Şubat günü Teşvikiye-Atiye Sokak’taki Nelly Sanat Evi’nde açılıyor. Tango hayranlığı bilinen ve uzun zamandır tango yapan sanatçı, resimlerinde de dans figürlerini jyansıtmış. 25 Şubat’a kadar devam edecek olan bu ilginç serginin açılış kokteylinde, sanatçının konuklarını bir tango gösterisiyle karşılayacağını da ekleyeyim.

Caddebostan’ın yeni hayali

Hayal Kahvesi, Beyoğlu, Çubuklu ve Eskişehir’den sonra Caddebostan’da da hizmete girdi. Caddebostan Hayal Kahvesi, bistro tarzı özel tasarımı, Şef Abdullah Tayhan’ın hazırladığı birbirinden leziz İtalyan ve Ortadoğu yemekleri ve canlı müziğiyle, Kadıköy civarının yeni buluşma noktası olacak gibi görünüyor. Sabah 10.00’dan gece 02.00’ye kadar sürecek servis sırasında, klasik ve Latin jazz’ın yanı sıra jazz ekseninde dönen canlı müzik var. Mekanın dekorasyonu ise tüm Hayal Kahveleri’nin iç tasarımını yapan iç mimar Yonca Temizkan’ın imzasını taşıyor.

İstanbul’da Ege keyfi

Küçükyalı’da, tam sahil yolu üzerinde bulunan ve yaklaşık 1,5 senedir hizmet veren Foça Restaurant, her gün dolup taşmaya devam ediyor. Adını Ege’den, damak tadını da hem denizden hem Ege’nin lezzetli otlarından alan Foça’da, balık söz konusu olduğunda devreye aşçıbaşı Nevzat Ekiz giriyor ve tüm hünerlerini sergiliyor. Kaliteli hizmet içinse işletme müdürü Seyfettin Taştan büyük çaba gösteriyor, her bir detayla yakından ilgileniyor. Yolunuz düşerse bir uğramanızda yarar var...
X

YAZARIN DİĞER YAZILARI