"Güzin Abla" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Güzin Abla" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Güzin  Abla

İlk görüşte elektrik alamadığın biriyle evlenmeyi sakın düşünme

Birbirinden hoşlanmanın, birbirini çekici bulmanın, sorunların kolay aşılmasında ve kavgaların çabuk çözümlenmesinde büyük payı var.

Sevgili Güzin Abla, size saygılarımı sunuyorum ve bir okurunuza verdiğiniz tavsiyeye katılmadığımı söylemek istiyorum.
Okurunuz, sevgilisini yakışıklı bulmadığını söyleyerek sizden görüş istiyor. Siz de ona bunun çok da önemli olmadığını söylüyorsunuz.
Ben, karşıdaki kişiden elektrik almanın, başka bir ifadeyle onu güzel/yakışıklı bulmanın çok önemli olduğu kanaatindeyim.
Tanrı, insana kimden hoşlanacağını, kiminle uyuşacağını gözüyle görme imkânı vermiş. Elektrik alma ya da güzel/yakışıklı bulma konusunun gerçek güzellikle de ilgisi yok. Bu durum kişiye göre değişir. Birinin çekici bulduğunu diğeri itici bulabilir.
Evlilik için ‘yüz uyumu’, ‘fizik uyumu’ ve ‘kişilik uyumu’ esas kriterlerdir diye düşünüyorum.
Güzele güzel, çirkine çirkin, uzuna uzun, kısaya kısa, kiloluya kilolu, zayıfa zayıf...
Birbirinden hoşlanmanın, birbirini çekici bulmanın, elektrik almanın, evlilikte sorunların kolay aşılmasında ve kavgaların çabuk çözümlenmesinde çok büyük payı olacağına inanıyorum.
Kişi ilk görüşte sevemediği, elektrik alamadığı birisiyle evlenmeyi düşünmemeli bence. Sonra çok üzülür.
Rumuz: Tecrübe

Bazı düşüncelerinize tamamen katılıyorum. Evlilikte fiziksel ve cinsel uyum, kişilik ve karakter açısından uyum, birbirini çekici bulma gibi noktaların çok önem taşıdığına ben de inanıyorum.
Ancak ilk görüşte sevmek, karşılaştığı andan itibaren birini çok beğenmek her zaman mümkün olmayabilir. Bazen sevgi, karşılıklı konuşma, anlaşma, uyum sağlama zamanla kendiliğinden gelişebilir.
Birini tanıdıkça, ona daha fazla bağlanırsınız. Onun kişisel özellikleri size çekici gelmeye başlar. Ama bunun için ona zaman tanımak gerekir.
Ayrıca elektrik almak dediğiniz, sizin açıkladığınız gibi yakışıklı veya güzel bulmak değildir. Pek çoğumuzda yanlış bir düşünce gelişmiştir; birini sevebilmek için mutlaka ondan elektrik almak gerektiğini düşünürüz.
Her ne kadar sevmek için önce hoşlanmak, beğenmek gerekse de, karşıdaki insana zaman tanımakla, onunla pek çok ortak konuyu paylaşmakla da zaman içinde sevgi gelişebilir.
Yani elektrik almasan da o insana zaman tanırsan, onu sevebilirsin.
Hem elektrik almak nedir ki sonuçta? Bazen bir bakış, bazen bir gülüş, bazen de bir cümle o insandan hoşlanmak için yeterli olabilir. Ama sevgi? İşte o zamanla da gelişebilir.
Ve eğer sadece hoşlandığın insana sana yaklaşma ve seninle bazı şeyleri paylaşabilme imkanı verirsen, diğerlerine haksızlık olmaz mı?

Eşimle yakın arkadaşımın bakıştıklarını hissediyorum

Sevgili ablam, eşimle yakın bir arkadaşımın çaktırmadan bakıştıklarını hissediyorum. Türlü bahanelerle göz göze gelmeye çalıştıklarını düşünüyorum.
İkisinden de böyle bir şey beklemiyorum ama bu bakışma gayretlerini de görmezden gelemiyorum. Ne yapabilirim?
Rumuz: Efkar

Canım oğlum, eğer bu kuşkuların abartılı değilse ya da aşırı kıskanç biri değilsen, içinde bulunduğun gerçekten çok zor bir durum.
Hem eşinden hem de yakın arkadaşından kuşku duyman, seni müthiş bir huzursuzluğa itelemiş. Sana böyle bir şey olamaz diyemiyorum ne yazık ki. Çünkü buna benzer çok olaya şahit oldum.
Eşine açık açık “Ondan hoşlanıyor musun?” diye sor bakalım. İnsanlar genellikle bu gibi sorulara “Saçmalama” diye yanıt verip geçerler, bilirsin.
Yine de öfkesiz, sakin, hatta önemsemez gibi sor. Bazen açık ve dürüst davranmak, gerçeğin ortaya çıkması için çok faydalı olabilir. Ona cevap hakkı tanımalısın.

X