İlk gece korkusu nasıl yenilir?

10 Aralık 2009 - 11:34Son Güncelleme : 10 Aralık 2009 - 13:53

Evlilikte ilk gece korkusunun giderilmesi için genç beyinlerin eğitimle masalsı yanlış bilgilerden arındırılması gerekiyor.

İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp Merkezi Üroloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Semih Sargın,
yaptığı yazılı açıklamada, çocukluğundan itibaren karşı cins ile arkadaşlığı kısıtlı ve cinsel konularda kulaktan dolma, çoğunlukla yanlış bilgilerle büyümüş gençlerde, evliliklerinin ilk gecesi ilişkiyi gerçekleştirememeye bağlı sorunlar oluştuğunu belirtti.
         
Daha çok kırsal bölgelerde görülmekle birlikte ruhsal yapısı heyecanlı, içe dönük, şehirde yaşayan kişilerde de problem oluştuğuna işaret eden Sargın, şu bilgileri verdi:

“Erkeğin, sınırlı bir sürede kendini ispat etme zorunluluğu, her an hazır vaziyette olmasının beklentisi, sırtına vurularak gerdek odasına gönderilmesi, ertesi gün çarşaf gösterip gösteremeyeceğinin verdiği sıkıntı, çoğunlukla hiç tanımamış olduğu bir kişiye mahcup olma korkusu, zihninin kaygılı olmasına, dolayısı ile cinsel uyarıları iyi algılayamamasına yol açar. Bu durum cinsel performansı derinden etkiler.”

Genç kızda ise ilişkinin kanlı ve acılı olacağı korkusunun anlatıldığını ifade eden Prof. Dr. Sargın, şöyle devam etti:
“Cinsel bilgiden yoksun olan eşler, yaşayacakları sıkıntılara erken dönemde çare arayabildikleri takdirde, ürolog, jinekolog ve psikiyatristler tarafından sorunun giderilmesi daha kolay olmaktadır. Bu durumun yaşanmaması için eğitimle genç beyinlerin masalsı yanlış bilgilerden arındırılması gerekmektedir.”

Etiketler:
Okuyucu Yorumları { Toplam 5 Yorum }
 • duygu pehlivan 10.12.2009 12:55:55
  artık il gece korkusu mu kaldı yaaa evlenmeden kendi istekleriyle birlikte oluyor artık kızlar evlililik ilk gece korkusu falan kalmadı eskidenmiş onlar.
 • lars grünwald 10.12.2009 10:27:42
  Ilk geceden sonra bende carsaf göstermistim.Simdi düsünüyorum da,ailemi ne ilgilendirirdiki.Önemli olan sonucla benim mutlu olmamdi.Yeni cift ailelerinin, damat veya gelin adayindan,carsaf-gösterilmesi isteginde bulunulmasini cok kaba vede ayip buluyorum.Insanlar cok merakli böyle seylere.
 • zekeriya haas 10.12.2009 09:38:14
  bu konuyu birde ulemalara sorsak!?
 • GROGGY KNOCKOUT 10.12.2009 09:35:24
  Bu işin olması gereken bir görev olduğu düşünüşürse daha kolay olur. Eşime duyarlı davranacağım veya daha romantik ve erotik olsun diye ilk geceyi geciktirmek bu işin hiç olmamasına sebep olabilir. Zaten eşler birbirini tanıdıkça ilerki geceler ve yıılar daha zevkli ve keyifli geçecektir...
 • Osman Avunduk 10.12.2009 06:53:51
  Bence ilk gecede, gunde ve sonraki gece ve gunlerde esler mutlu olmalilar.<br>Korkmaya gerek yok, karsilarindaki asik olduklari ve sevdikleri esleri, vampir ya da Seytan degil ki,
Sayfa Başı
Haberlerkara sevda son bölümvatanım sensinVatanım Sensin 7. bölüm fragmanıVatanım Sensin son bölümcesur ve güzelcesur ve güzel 5. bölüm fragmanıcesur ve güzel son bölüm