Dünya Haberleri

DÜNYA

  İlk gay çizgi kahramanlar

  Hürriyet Haber
  28 Şubat 2000 - 00:00Son Güncelleme : 28 Şubat 2000 - 00:01

  Çizgi dünyasına çok zarif bir çift geliyor. Süpermen ve Batman gibi dünya çapında tanınmış kahramanların yaratıcısı DC Comics, gelecek ay, çizgi dizilerinden birinde yer alan iki kahramanın eşcinsel olduğunu açıklıyor. Tabuları yıkan bu yeniliğin nedeni 21'inci Yüzyıl ruhu.

  BATMAN dünyayı kurtardıktan sonra şatosuna döner ve uşağı Alfred'in tepside sunduğu soğuk sütünü içerdi. Apollo ve Midnighter ise daha farklı alışkanlıklara sahip. Büyük bir uzay gemisiyle serüvenden serüvene koşan ikili, dünyayı kurtardıktan sonra sarmaş dolaş yatağa uzanıyor, hatta öpüşüp koklaşıyorlar.

  Bir yıl önce okuyucuyla ilk kez tanışan iki kahraman gelecek ay uzay gemisinde verilen bir partide öpüşerek eşcinsel olduklarını açık edecekler.

  Süpermen de zaman zaman Lois Lane'le flört ettiği için aslında cinsellik çizgi dünyasına çok uzak bir kavram değil. Ancak DC Comics'in çizgi dizisinde kahramanların eşcinsel olması, cinsellik kavramına farklı bir boyut getiriyor. Apollo ve Midnighter adlı bu kahramanların cinsel tercihleri farklı olduğu gibi mücadele verdikleri alanlar da biraz farklılık gösteriyor. Elbette onlar da her çizgi kahraman gibi dünyayı kurtarıyorlar, ancak bugüne kadar çizgi dünyasında tabu olan eşcinsel haklarına da el atıyorlar. Hemcinsleri adına da mücadele veriyorlar. Kısacası gündelik yaşamın bir parçası olan eşcinsel haklarını gündeme getiriyorlar.

  Bu iki kahramanın serüvenleri, DC Comics'in yayınlarından biri olan The Authority çizgi roman dergisinde yer alıyor. Dergi geleneksel yayınlara oranla daha olgun bir okuyucu kitlesine hitap etse de, esas olarak erkek çocukları tarafından okunuyor.

  Serüvenlerin yazarı Mark Miller bugüne kadar hiç eşcinsel süper karakter çizilmediğini belirterek şöyle konuşuyor: ‘‘Böylece son tabu da yıkılmış oluyor. Genelde kadın ya da erkek süper kahramanlar ezilenlerin yanında mücadele verir. Bu durumda gaylerin de süper kahraman olmaması için bir neden göremiyorum. Çocukların farklı insanlara karşı hoşgörülü davranmayı öğrenmesi gerekiyor.’’

  KADINSI DEĞİLLER

  Klişe tiplemelerden özellikle kaçınıldığı için kahramanların kadınsı davranışları olmayacak. Yazar Miller ve çizer Frank Quitely'nin eseri olan kahramanlardan Apollo gücünü güneşten alıyor, uçabiliyor ve termal görüşe sahip. Midnighter ise uçamıyor ama, o da süper güce sahip, aynı Batman gibi siyah deri bir kıyafet ve maskeyle dolaşıyor. Üstelik ikisi de Süpermen'i bile gölgede bırakacak kaslı cüsselere sahipler.

  Apollo ile Midnighter mart sayısında Doğu Timor'a gidip Endonezya devlet başkanını halkın arasına atacaklar. Nisan sayısında da Çeçenya'ya gidip Rus güçlerini çekilmeye zorlayacaklar.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı