Ekonomi Haberleri, Son Dakika, Haberler

EKONOMİ

İlk elektrikli araç 56 bin TL’ye satılacak 100 kilometrede 1.5 TL’lik elektrik harcayacak

06 Nisan 2011 - 00:00Son Güncelleme : 06 Nisan 2011 - 16:39

Otomotivde yeni bir dönemi başlatacak elektrik çağına Türkiye hızlı girerken, Oyak Renault tarafından Türkiye’de üretilen ilk ve tek yerli elektrikli araç olan Fluence Z.E’nin fiyatı yaklaşık 26 bin Euro (56 bin TL) olarak belirlendi.

Aylık pil kirası 79 Euro (170 TL) ile Avrupa’ya parelel olacak araç 100 kilometrede gündüz 2.5 TL, gece ise 1.5 TL’lik elektrik harcayacak. Şu ana kadar biri Başbakan Erdoğan olmak üzere 661 adet sipariş alan Fluence Z.E’nin eylül ayından itibaren Türkiye’de satışa sunulacağını hatırlatan Renault Mais Genel Müdürü İbrahim Aybar, “Biz elektrikli Fluence ile niş pazara hitap etmiyoruz. Herkesin satın alabileceği fiyatta bir elektrikli modeli piyasaya sunuyoruz. Termik motorlu araçlarla fiyatı eş, maliyeti ise çok düşük olacak” dedi.

 

Gündüz pahalı gece ucuz

 

Seri olarak üretime geçen elektrikli Fluence Z.E ve Kangoo Express Z.E’nin dün İstanbul’da gerçekleşen test sürüşünde konuşan İbrahim Aybar, Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu’nun (EPDK) elektrikli araçlar için ayrı bir tarife belirlemediğini hatırlattı. Aybar, elektrikli Fluence’de kullanılacak elektrik maliyeti ile ilgili şu bilgileri verdi: “Bu araçlar için normal evlerimizdeki enerji tarifesi uygulanacak. Fişe takıp şarj edebileceğiz. Bu tarifede bildiğiniz gibi gündüz ve gece fiyat farkı oluyor. Biz daha pahalı olan gündüz tarifesiyle hesapladığımızda bile pil 4.5 TL’ye doluyor. Bu gece 2.5 TL’ye kadar iniyor. Tam dolu bir bataryayla 185 kilometre yol yaptığınızı düşünürseniz bu hem çok tasaruflu hem de çok çevreci. 100 kilometre için ise gündüz 2.5 TL, gece ise 1.5 TL elektrik maliyeti oluyor. Fiyatlandırma hırzlı şarj noktalarında da değişmeyecek.”

 

5 yılda 30 bin elektrikli

 

Normal araçlarda olduğu gibi elektrikli Fluence’de de 3 yıllık garanti süresinini olacağını belirten Aybar, İstanbul’da şarj istasyonu sayısının ise kısa sürede 25’e yükseleceğini söyledi. Aybar, “Bizim tahminiz 5 yıl içinde Türkiye’de 30 bin elektrikli araç satılacak. Bunun 3’te birini Renault satacak. Toplam satılan araç sayısının 10’da 1’i kadar da şarj istasyonu olacak” şeklinde konuştu. Elektrikli araçların çok güvenli olduğunu da belirten Aybar, “Kesinlikle elektrik çarpmaz. Özel korumalar var pilin çevresinde. Herhangi bir kaza anında müdahele için İtfaiye’ye de eğitimler veriyoruz” diye konuştu.

 

Elektrikli Kangoo’nun fiyatı 43 bin TL olacak

 

FRANSA’da üretilip Eylül ayından itibaren talebe göre Türkiye’ye ithal edilecek Kangoo Ekspress Z.E’nin fiyatının ise 20 bin Euro (43 bin TL) civarında olacağını belirten Aybar, “2012 yılı başında Avrupa fiyatı 6 bin 990 Euro olarak belirlenen tek kişilik Twizy modelini de piyasaya sunacağız. 2012 yılı sonunda ise ZOE Z.E ile 4 araçtan oluşan elektrikli araç gamını tamamlayacağız” dedi.

2. el Renault’lar için tıklayın

Etiketler:
Okuyucu Yorumları { Toplam 63 Yorum }
 • mevlüt şahin 6.4.2011 11:44:12
  birde aylık pil kirası diye bişey var orda bu ne oluyor onu anlamadım.birde heray pil kirası verilirse bu araçın maliyeti insanlara kaç parayamal olur.sonsuz bir maliyet .
 • Theodor Heuss 6.4.2011 11:34:47
  Eğer elektrik enerjisi daha ucuz olsa evlerde herkes yakıtlı ocak - fırını atar, ısınmada da elektriklilere geçerdi.Geçerdi de elektrik faturası gelince yamulurdu.
 • Theodor Heuss 6.4.2011 11:32:05
  Maliyet hesabının doğru yapıması için pil ömrünün ve yeni pil (akü fiyatının da verilmesi gerekir.Ayrıca elektrik enerjisi çoğunlukla yakıttan üretildiğinden, enerjinin diğer enerjiye çevirlmesindeki kayıplar da göz önüne alındığında ben elektrikli otoların daha ucuza hareket edeceğine inanmıyorum.
 • kimim ben 6.4.2011 11:11:59
  aslında sadece çevre faktörü tercih edilmesi için yeterli, ayrıca belli km nin üzerindeki kullanıcılar içinde avantajlı. performansı ile ilgili bilgi verilmemiş performansta önemli.
 • mantıklı yorum 6.4.2011 11:02:31
  "NÜKLEER ENERJİ" YERİNE YENİLENEBİLİR ENERJİ KAYNAKLARINA YÖNELMEK GEREKİR.<br><br>DÜNYADA 1-2 YIL İÇİNDE ORTAYA ÇIKABİLECEK BİR TEKNOLOJİ, İNSANLARIN PETROLE OLAN BAĞIMLILIĞINI ÖNEMLİ ÖLÇÜDE AZALTACAKTIR. <br><br>BUNDAN 50 YIL ÖNCE ELEKTRİKLE ÇALIŞAN UÇAK, ELEKTRİKLE ÇALIŞAN OTOMOBİL DENSE KİMSE İNANMAZDI!
 • Ongun Alibeyoğlu 6.4.2011 10:53:10
  Ben şunu anlamadım... türkiyede üretilen aracın fiyatı niye euroyla belirleniyor? madem avrupadaki fiyatlar geçerli, elektriği de almanyadaki tarifeyle versenize. hatta yakıtı da... hatta ve hatta mercedes ve bmwye de almanyadaki fiyatıyla binersem zaten yerli renault ya ihtiyacım kalmaz:))
Sayfa Başı
HaberlerSeyahatdizifragmanGezginmevlid kandilimevlid kandili ne zamanmevlid kandili hangü günrebiülevvel ayı