ANKARA HABERLERİ

İlk eğitim gönüllüleri Köşk’te bir araya geldi

Hürriyet Haber
23 Aralık 2009 - 00:00Son Güncelleme : 22 Aralık 2009 - 19:48

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün eşi Hayrünnisa Gül’ün himayelerinde sosyal sorumluluk anlayışıyla gerçekleştirilen projenin ilk gönüllü öğretmenleri, Çankaya Köşkü’nde bir araya geldi.

Hürriyet Haber

6 pilot ilde, 1 Eylül tarihinde başlatılan ‘Emekliyiz Gönüllüyüz Projesi’ ile emekli öğretmenler SHÇEK’e bağlı çocuk yuvaları ile yetiştirme yurtlarında, SHÇEK tarafından belirlenecek ihtiyaçlar doğrultusunda hizmet vermeleri esas alınıyor.

Proje kapsamında tespit edilen hizmet alanı emekli öğretmenlerin, SHÇEK’e bağlı çocuk yuvaları ile yetiştirme yurtlarında, SHÇEK tarafından belirlenecek ihtiyaçlar doğrultusunda bilgilerini, birikimlerini ve sevgilerini ilgiye muhtaç çocuklara aktarması olarak belirlendi.

Hedeflenen ise projenin başlatıldığı 6 pilot ildeki geri bildirimler ışığında projenin tüm Türkiye’ye dalga dalga yayılması. Belirlenen 6 pilot il ise şunlar:

Ankara, Çankırı, Kırıkkale, Konya, Sakarya ve Samsun.Projeye Ankara’da katılmak için başvuruda bulunan emekli öğretmenler, önceki gün (21 Aralık Pazartesi) Çankaya Köşk’ündeydi. Tanışma ve koordinasyon amacıyla düzenlenen toplantıya katılan öğretmenler proje ile ilgili duygu ve düşüncelerini köşk yetkilileri ile paylaştılar.

Çocuklara rehberlik

Farklı branşlarda, kimi 6 altı ay önce kimi 10 yıl önce emekli olmuş gönüllü öğretmenlerin farklı hikâyeleri olmasına karşın; tek bir ortak niyette, geleceğe umutla bakmaya çalışan şefkate muhtaç çocuklara rehberlik etme fikrinde buluştular.

Toplantıya, Cumhurbaşkanı Genel Sekreteri Mustafa İsen ile aynı zamanda emekli bir öğretmen olan eşi Reyhan İsen ev sahipliği yaptı. Emeklilik öncesinde de öğretmenliğin büyük ölçüde zaten gönüllülük esası ile yapılabileceğini vurgulayan Reyhan İsen, Türkiye’nin değişik illerinde çalıştığı öğretmenlik günlerine ait anılarını paylaştı.

Türkiye’ye yayılacak

Mustafa İsen ise konuşmasında, projeyi “Hepimizi mutlu edecek bir proje” olarak nitelerken; emeklilik hayatında da sosyal hayata katılımın önemine işaret ederek konuşmasını şöyle sürdürdü: “Bu kadar genç emeklisi olan ülkemizde, bir ömrü eğitime adamış öğretmenlerimizin, emeklilik günlerinde de bilgi ve birikimleriyle hayata dahil olmaları gerekiyor. Projeden çok önemli şeyler bekliyoruz. Durgun bir suya atılan taşın sudaki dalgaları gibi bu proje de tüm Türkiye’ye yayılacak.”

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA ve İHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde İlk eğitim gönüllüleri Köşk’te bir araya geldi haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.


  ANKARA YOL DURUMU
  Ankara1 DERECE
  Yol durumu »
  ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
  23 Ağustos 2017, Çarşamba
  • İmsak
   04:12
  • Guneş
   06:00
  • Öğle
   13:02
  • İkindi
   16:47
  • Akşam
   19:43
  • Yatsı
   21:17
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı