Eğitim Haberleri

EĞİTİM

  İlk dönüşüm lisesi onaylandı

  Hürriyet Haber
  25 Ağustos 2014 - 10:53Son Güncelleme : 25 Ağustos 2014 - 11:00

  Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürü Ömer Faruk Yelkenci, dershanelerden özel okula dönüşüm programı kapsamında, ilk temel liseye onay verildiğini açıkladı.

  Yelkenci, dershanelerin özel okula dönüşüm programı kapsamında ilk dönem başvurularının sona erdiğini hatırlatarak, birinci dönemde yapılan 463 başvurudan 326'sının kabul edildiğini ifade etti.

  Dershanelerden özel okula dönüşecek liselerin adının "temel lise" olarak belirlendiğini hatırlatan Yelkenci, "Dönüşüm programına kabul edilen bu kurumlar şimdi okul açmak için başvuruyorlar. Bu kapsamda, ilk dönüşüm okulu olmak için, temel lise olmak için hak kazanan Özel Bingöl Boğaziçi Temel Lisesi oldu. Lisemize onay verdik. Hayırlı olsun. Bu liselere her sınıf düzeyinde öğrenci kaydı alınabilecek" diye konuştu.

  Yelkenci, özel okula dönüşecek dershanelerin, kütüphane, laboratuvar, güzel sanatlar ve müzik dersliği ortak olmakla beraber, en az 4 dersliği bulunması kaydıyla temel lise olabileceğini vurguladı.

  117 dershane kapandı

  Dönüşüm programına başvuruların hızlı şekilde devam ettiğine işaret eden Yelkenci, başvuruların 7 dönemde alınacağını belirtti.

  Yelkenci, ikinci dönem başvurularının 27 Ekim'e kadar devam edeceğini, bugüne kadar ise 81 başvuru yapıldığını söyledi.

  Dershanelerin kendiliğinden kapanmaya devam ettiğine dikkati çeken Faruk Yelkenci, dönüşüme ilişkin kanunun çıkmasının üzerinden 5 ay geçtiğini ve bu süreçte 117 dershanenin kapandığını bildirdi.

  Bu kadar kısa sürede, çok sayıda dershanenin kendiliğinden kapanmasının kamuoyunun söz konusu düzenlemeyi onayladığını gösterdiğini ifade eden Yelkenci, "Bu sürecin hızlı ilerlemesi kamuoyunun hükümetin bu politikasına inandığını, Bakanlığın ve sektörün aktörlerinin uyumlu hareket ettiğini gösteriyor" dedi.

  Yelkenci, özel okullara yönelik teşviğin sektörü ciddi şekilde hareketlendirdiğini, başvuru süresi bugün dolacak olan desteğin iyi değerlendirilmesi gerektiğini sözlerine ekledi.

  Etiketler: dershane , lise , meb
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı