Eğitim Haberleri

EĞİTİM

  İlk ders rektörden

  Hürriyet Eğitim
  11 Eylül 2015 - 12:46Son Güncelleme : 11 Eylül 2015 - 12:46

  Devlet okulu öğrencileri 28 Eylül’de ders başı yapmaya hazırlanırken, özel okulların çoğu yeni eğitim öğretim yılı açılışını yapmaya başladı bile.

  Bunlardan biri olan Eyüboğlu Eğitim Kurumları’nın ‘İlk Ders Açış Konuşması’nı ise Koç Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Umran İnan yaptı. İnan öğrencilere, “Kendi patikalarınızı oluşturun” önerisinde bulundu. 500 öğrencinin katıldığı törende konuşan Prof. Dr. İnan, kendi öğrencilik yıllarından ve kariyer yaşamından örnekler verdi, 21. yüzyılda başarılı olmanın ayrıntılarına değindi. Lise ve üniversite eğitiminin ülkenin ve kendilerinin hizmetine hazırlanması adına genç nesiller için çok önemli bir süreç olduğunu söylenen İnan, aldığı eğitimin kendisinde önemli beceriler, tecrübeler ve olağan üstü değerler yarattığını belirtti. Prof. Dr. Umran İnan öğrencilere yönelik önerilerini ise şöyle sıraladı:

  * İngilizceyi iyi öğrenin ve doğru kullanın.
  * İletişim ve zaman planlamasında yetkinlik kazanın.
  * Konuşma ve yazma becerilerinizi geliştirin. Yazdığınız her sözü tekrar tekrar okuyun, üzerinde düşünün.
  * Matematik, fizik ve kimya derslerinin yanı sıra lisan, felsefe, tarih ve sosyal bilimlere mutlaka odaklanıp lühendislik-psikoloji gibi birbirine dik alanlarda çift ana dal yapın.
  * 18-22 yaş arası geçişi nerede yaşadığınız çok önemli. Bu yaşlarda tanıdığınız kişiler ilerleyen dönemde birlikte çalışacağınız kişileri de kapsıyor. Lisans eğitimini yurtdışında yapanlar bu fırsatı kaçırabiliyor.
  * Her insan, içindeki heves ve heyecanı sonuna kadar yaşamalı. Bu durum kimi zaman bencilce bulunsa bile yürüdüğünüz yolda kendi patikalarınızı oluşturun.

  “Nesiller arası randevu için: Daha az bilgi paylaşımı, daha fazla diyalog”

  Rektör İnan 21. yüzyılda nesiller arası buluşmada toplumu sıçratacak olanın daha az bilgi paylaşımına karşılık daha fazla diyalog olduğunu belirtti. 20 yıl içinde bilgi aktarımının öneminin giderek azalacağını ifade eden Prof. İnan, buna karşılık tecrübe aktarımının olağanüstü bir önem kazanacağını söyledi.

  Öğrencilerin sorularını da yanıtlayan Rektör Umran İnan “Başarı neyle ölçülür?” sorusuna, “İnsanın içindeki heves ve heyecanı dolu dolu yaşamış olmasıyla ölçülür” cevabını vererek konuşmasını tamamladı.

  Etiketler: okul , özel okul , rektör , ders , öğrenci
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı