"İlk çeyrekte yüzde 11 büyürüz"

Hürriyet Haber
13.05.2010 - 13:19 | Son Güncelleme:

Devlet Bakanı Zafer Çağlayan, “İlk 3 ay içinde göreceğiz ki yaklaşık yüzde 10-12 aralığında, yüzde 11 civarında Türkiye bir pozitif büyümeyi gerçekleştirecek” dedi.

Bakan Çağlayan, “İhracat Zirvesi” öncesinde yeni ihracat stratejisini ve bakanlığının bir yılını değerlendirmek amacıyla düzenlenen basın toplantısında yaptığı konuşmada, 20 güne yakın anayasa maratonunun arkasından yeniden işlerine koyulduklarını, yarın Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile birlikte 10 bankanın katılımıyla Yunanistan'a seyahatleri olacağını söyledi.

Arkasından Amerika'ya seyahat yapacağını ifade eden Çağlayan, “Model ortaklık konusu yeni bir gelişme olarak ortaya konmuştu. Bu seyahatimizi çeşitli sebeplerle gerçekleştiremedik. Bunları görüşmek üzere Amerika'ya gideceğiz. Arkasından Brezilya, Arjantin ve Şili seyahatimiz olacak. Daha sonra Çin ve Japonya'ya bir seyahat gerçekleştireceğiz” dedi.

2023 yılında 500 milyar dolar ihracat ve Türkiye'yi dünyanın ilk 10 büyük ekonomisi içine sokma hedefi bulunduğunu anlatan Çağlayan, bugün Türkiye'de ekonominin, büyümenin ve yatırımın motoru olan ihracatın 50 bin ihracatçı tarafından gerçekleştirildiğini, Türkiye'nin artık uzun vadeli programlarını çok net şekilde yapabilir hale geldiğini kaydetti.

İhracatın büyüdüğü bütün aylarda sanayi üretim endeksinin de büyüdüğüne dikkati çeken Çağlayan, şunları ifade etti:

“İhracatın büyüdüğü aylarda büyüme rakamları da pozitif gerçekleşmiştir. İlk 3 aylık büyüme rakamları çok yakın bir süreçte açıklanacak. Buna özellikle ocak-şubat ayındaki ihracat rakamlarını gördükten sonra inanarak ve arkadaşlarımızın yapmış olduğu hesaplamalarla ifade etmiştim, ilk 3 ay içinde göreceğiz ki yaklaşık yüzde 10-12 aralığında, yüzde 11 civarında Türkiye bir pozitif büyümeyi gerçekleştirecek. Bana göre bu dünyada son derece önemsenen ve takip edilen bir veri olacaktır.

Orta vadeli programda 2010'la ilgili büyüme hedefini yüzde 3,5 olarak koymuştuk. Ama görüyoruz ki 2010 yılında yüzde 5'leri çok rahat bir şekilde aşabileceğiz ve bunu sadece biz söylemiyoruz dünyanın en önemli kuruluşlarının temsilcileri bile bugün bunu söylüyorlar. Türkiye'nin yüzde 6'ya yakın büyüme performansı gerçekleştireceğini ifade ediyorlar.”
Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı