"Ömür Gedik" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Ömür Gedik" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Ömür Gedik

İlk Beşiktaş filmi: Hayat Siyah Ölüm Beyaz

Babasının yanında, kimi zaman kucağında, yağmur, kar dinlemeden Beşiktaş maçlarına giden o kızı unutamıyorum.

Beşiktaş’a olan tutkum, babamla paylaştığım o güzelliğin, o özel günlerin unutulmaz olmasından kaynaklanıyor belki de. Ben küçücüktüm, babam, İnönü Stadı ve Beşiktaş taraftarları gözüme kocaman görünüyordu.

Hálá da öyle görünüyorlar.

İşte bu nedenle sadece maçlara gidip, takımı desteklemekle kalmıyor, kulüp için elimden geleni yapıyorum.

100. yılımızda kutlama komitesinde çalıştım. O zaman yönetim kurulu üyesi ve komite başkanı Prof. Dr. Mete Düren’in de desteğiyle Beşiktaş müzik CD’sini çıkardık.

Şimdi ise bir başka ilk için kolları sıvamış durumdayız.

Çok yakında ilk Beşiktaş filminin çekimleri başlıyor.

Yapımcı koyu Beşiktaşlı Şenol Zencir.

Yönetmen koltuğunda ise en son "Ihlamurlar Altında" dizisine imza atan, yine koyu Beşiktaşlı Aydın Bulut var. Aydın, aynı zamanda "Hayat Siyah Ölüm Beyaz" adlı bu filmin senaryo yazarı.

Şevket Çoruh, Eyşan Özhim, Ertan Saban, Nur Sürer ve Tuba Ünsal’ın oyuncuları arasında olduğu, Altan Erkekli ve Hümeyra’nın konuk oyuncu olarak yer alacağı "Hayat Siyah Ölüm Beyaz", kan bağı olmayan ama birbirlerini kardeş seçen insanların hikáyesini anlatacak.

Filmin merkezinde, Beşiktaşlıları ve tabii efsanevi Çarşı Grubu’nu simgeleyen ’kardeşlik’, ’özveri’ ve ’fedakarlık’ kavramları var.

Sadece Beşiktaşlı değil, tüm sinemaseverleri duygusal anlamda yoğun ve etkili bir filmin beklediğini şimdiden söyleyebilirim.

"Hayat Siyah Ölüm Beyaz", Çarşı Grubu’nun 25. yılını kutlayacağı 2008 yılında gösterime girecek.

Nero kompleksimiz var

Hollywood, sinemalarda işlerin kesat gittiği yaz aylarında gişelere canlılık getirmek için yıkım, kavga, aksiyon ve tahribat içeren filmler üretiyor.

"Zor Ölüm 4"te arabanın havaya uçup, helikopteri vurduğu sahne aklımızdan çıkmıyor. Film biter bitmez o ve onun gibi sahneleri konuşuyoruz yanımızdakilerle.

Yoldaki kazayı izlemek için trafiği her iki yönde tıkayanlar da bizler değil miyiz zaten?

"Transformers"da iyi ve kötü robotların tozu dumana katması tuhaf bir haz veriyor. Dev metal yığınlarının görkemli savaşı hiç bitmesin istiyoruz.

Evet, bizler yıkım, aksiyon, tahribat, kavga, gürültü ve şamatadan büyük zevk almaya başladık.

Ünlü Fransız film teorisyeni Andre Bazin bu duruma "Nero kompleksi" adını vermişti.

"Zor Ölüm 4" ve "Transformers" gibi filmlere bayılmamızın bir nedeni de işte bizdeki bu Nero kompleksi.

Aşk mı para mı

Audrey Tautou’nun başrolde olduğu "Zengin Avcısı" vizyondan önce, yarın akşam 21.30 seansında Bonus Premium Cinecity-Trio Açıkhava Sineması’nda gösterilecek. Filmde kendini milyarder olarak tanıtan gence önce ilgi gösterip, gerçeği öğrenince ondan kaçan, sonra ise duyguları ve mantığının sesi arasında kalan bir kızın hikáyesi anlatılıyor.

Sonuçta aşk mı para mı kazanıyor, söylemeye bile gerek yok herhalde!

Büyüleyici Fransa sahil manzaralarıyla süslenmiş "Zengin Avcısı", açık havada keyifle izlenecek hoş bir romantik komedi.
X