ANKARA HABERLERİ

İlk ameliyat simülasyonla

Hürriyet Haber
12 Ağustos 2012 - 18:06Son Güncelleme : 12 Ağustos 2012 - 18:18

Hürriyet Haber

Selma KASAP (AA)

HACETTEPE Teknokent bünyesinde, tıp öğrencilerine ameliyatları hastadan önce bilgisayar ortamında yapmalarına olanak tanıyan “simülasyon merkezi” kurulacak.
Hacettepe Teknokent A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Murat Karaşen, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye'de tıp eğitiminde teknolojinin çok fazla kullanılmadığına dikkati çekti.
Teknolojinin geliştiği ülkelerde tıp eğitiminin de farklı olduğunu dile getiren Karaşen, “Bu ülkelerdeki öğrenciler, canlı gibi reaksiyon veren birtakım simülasyon maketleri üzerinden eğitim alıyor. Türkiye'de ise kadavra bulmada sıkıntılar var” diye konuştu.
 Üniversite olarak tıp eğitiminde simülasyon eğitimi için merkez kurma projesini hayata geçirmek istediklerini belirten Karaşen, şunları kaydetti:
 “Ankara'da tıp fakültesi olan diğer üniversiteleri de bu işin içine katarak, hastaya nasıl müdahale edileceğini, yanlış yapılırsa ne tür sonuçların alınabileceğini gösterecek dünya çapında bir simülasyon merkezi kurmak istiyoruz.
 Simülasyon teknolojisiyle öğrenci, çeşitli ameliyatları bilgisayar ortamında yapıyor. Bilgisayar, yanlışlarını öğrenciye gösteriyor ve ona göre skorlama yapıyor. Öğrencinin, ancak bu eğitimden geçtikten sonra hastanın üzerinde bir şeyler yapma hakkı olabiliyor. Biz böyle bir simülasyon üzerinde çalışıyoruz.”
Karaşen, kadavra üzerinden eğitim veren bir merkez kurmayı da planladıklarını belirterek, böylece öğrencilere hem simülasyon hem de kadavra üzerinde çalışma imkanı sunmayı hedeflediklerini bildirdi.
 
Deney hayvanı üretim merkezi

Türkiye'de genetiği özel oluşturulmuş deney hayvanı eksiğinin bulunduğuna da işaret eden Karaşen, bununla ilgili çalışma başlattıklarını da söyledi.
 Dünya çapında patenti bulunan bir hayvan üreticisiyle deney hayvanı üretim merkezi oluşturmayı planladıklarını dile getiren Karaşen, burada üretilen hayvanlardan çevre ülkelerin de yararlanabileceğini sözlerine ekledi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden İlk ameliyat simülasyonla hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 12 Ağustos 2012 tarihinde saat 18 06’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça İlk ameliyat simülasyonla haberi güncellenecektir.


  ANKARA YOL DURUMU
  Ankara1 DERECE
  Yol durumu »
  ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
  18 Ağustos 2017, Cuma
  • İmsak
   04:05
  • Guneş
   05:56
  • Öğle
   13:03
  • İkindi
   16:51
  • Akşam
   19:50
  • Yatsı
   21:26
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı