İlk akıllı depo için geri sayım

Hürriyet Haber
20.12.2014 - 13:51 | Son Güncelleme:

Temesist Raf, yüzde yüz yerli tamamen insansız çalışan akıllı deposunu 2015 yılında üretmeye hazırlanıyor.

Depo ve raf sistemleri konusunda 1986’dan beri faaliyet gösteren Temesist Raf 2013 yılından bu yana üzerinde çalıştığı insansız çalışan tam otomatik depo sistemleri projesinde sona yaklaştı. Projenin son aşamasına gelen Temesist Raf, Türkiye’nin ilk tam otomatik, insansız çalışan akıllı deposunu 2015 yılında Bilecik fabrikasında üretmeye başlayacak.

Ar-Ge yatırımlarının karşılığını almaya başladıklarına değinen Temesist Yönetim Kurulu Başkanı Halil İbrahim Gül, akıllı depo projesinin temelini 2013 yılında mekik robot üretimi ile attıklarını belirterek, 2015 yılında tamamı yerli sermaye ve Türk mühendisleri tarafından tasarlanan, tam otomatik depoları Türkiye’de üretebilen ve dünyaya satabilen ilk firma olacaklarını söyledi.

-30 DERECEDE ÇALIŞABİLİYOR

Sistem için 2014 yılında 2 milyon liralık yeni makina ve inşaat yatırımları yaptıklarını belirten İbrahim Gül sistem hakkında şunları söyledi: Çalışmasını yaptığımız sistem, akıllı mekik robotları ile forkliftlerin depo koridorlarında gezinmesine gerek kalmadan otomatik taşıyıcı ile ürünlerin raflar boyunca yüklenmesini ve boşaltılmasını sağlıyor. Sistem hızlı ve doğru sevkiyat yürütmeye ve bekleme, arama zamanlarını azaltmayı sağlayacak. Depo alanlarının dikey yapılanması ile maksimum kullanım alanı sağlayacak. Malzeme taşıma maliyetlerini, ekipman bakım ve işletme maliyetlerini azaltacak. Akıllı mekik robotları soğuk oda depolarında da -30 dereceye kadar çalışabilecek.”

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı