Gündem Haberleri

  İlk adım korkusu

  Hürriyet Haber
  14.09.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Pedagog Zeynep Aydoğmuş, okula yeni başlayan çocuklarda ‘okul fobisi’ oluşmaması için aileleri uyardı. Aydoğmuş, çocuğun beden ve ruh sağlığı için baskıdan kaçınılması gerektiğini söyleyerek, ‘‘Okula gidişteki ayrılık aile tarafından desteklenmeli’’ dedi.

  Yeni eğitim yılı bugün başlıyor. İlköğretim okuluna başlayacak çocukları olan aileleri 'okula ilk adım' korkusu sardı. Pedagog Zeynep Aydoğmuş, ‘‘Okula başladıkları zaman destek olunmazsa çocukta 'okul fobisi' oluşur’’ dedi. Çocuğun okula başladığı zaman aileden ayrılmaya yavaş yavaş alıştırılması gerektiğini belirten Aydoğmuş, ‘‘Bizim toplumumuzda, çocuk ailenin efendisidir. Aileler çocuklarından bir türlü ayrılmak istemezler’’ diyerek, aileleri uyardı. Okula yeni başlayan çocuktan ailenin fazla beklentisi olmaması gerektiğini de savunan Aydoğmuş, ‘‘Çocuğa sınıfının en iyisi olması yönünde bir baskı, kekemelik gibi psikomatik rahatsızlıklar başlayabilir. Aile çocuğun potansiyelinden memnun olmalı. Derslerden önce çocuğun beden ve ruh sağlığına önem verilmeli’’ dedi. Pedagog Aydoğmuş, okula ilk adımda, ailelere şu önerilerde bulundu:

  Çocuğa, ‘Sen artık büyüdün’ gibi ifadeler kullanarak onun okula alışmasına yardımcı olmalı.

  Çocuğun okuldan dönüş saatlerinde anne evde olmalı

  Okula gidişteki ayrılık aile tarafından desteklenmeli.

  OKUL ÖNCESİ EĞİTİM

  Okul öncesi alınan eğitimin önemini vurgulayan Aydoğmuş, ‘‘Anaokuluna gitmeyen çocuk herşeyi kendisinin kabul eder. Çevresindekiyle birşey paylaşmak istemez. Anaokuluna giden çocuk, orada kuralları ve aileden ayrılmayı öğrenir. İlköğretime daha sağlıklı bir başlangıç yapmış olur’’ dedi. Aydoğmuş, çocuğunu anaokuluna göndermeyen ailelere de şu önerilerde bulundu:

  Çocuğa zaman zaman dışarıda oynama izni verilmeli.

  Tek başına yemek yemesi teşvik edilmeli. ‘‘Yoruldun ben yedireyim’’ gibi tavizler verilmemeli.

  Sokakta çocuk rahat bırakılmalı.

  ÖDEVLER BIKTIRIYOR

  Okuldan verilen ödevlerin çocuklar için büyük bir yük olduğunu söyleyen Aydoğmuş, ‘‘Ödevlere ve sınavlara ilkokuldan başlayan çocuklar, üniversite sınavına geldikleri zaman sıkılıyorlar’’ dedi.

  Çocuğun okuldan geldikten sonra fazla kısıtlanmaması gerektiğini belirten Aydoğmuş, şunları söyledi:

  ‘‘Yorucu bir günün ardından çocuğa televizyon seyretmesi için izin verilebilir. Ancak izleyeceği programları annesinin kendisine sunduğu önerilerden seçebilir. Böylece çocuk, hem zamanını kullanmayı, hem de seçiciliği öğrenmiş olur.’’

  BOŞUNA KIZMAYIN

  Çocukların okulda eşyasını kaybetmesine de değinen Aydoğmuş, şu öneride bulundu:

  ‘‘Çocuk okulda eşyasını kaybettiği zaman aile ona yüklenmemeli. Tabii ki eşyaları yırtılacak ve kaybolacak. Çocuğa kızmak yerine 'Bir dahaki sefere dikkatli ol' diyerek, onu yumuşak bir dille uyarmalı’’ dedi.

  Sen artık büyüdün

  Anne ve babaların, okula ilk adımı atan çocuklarını ‘‘Sen artık büyüdün’’ gibi sözlerle yüreklendirmesi gerekiyor. Özellikle anaokulu deneyimi olmayan çocuklar için, okula başlamak hayatında büyük bir değişime yol açıyor.


  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı