ANKARA HABERLERİ

İlk 50’nin içinde 9 Ankaralı üniversite

Hürriyet Haber
30.12.2017 - 13:37Son Güncelleme :

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu'nda (TÜBİTAK) ‘Girişimci ve Yenilikçi Üniversite Endeksi 2017’ sonuçlarını açıkladı.

Hürriyet Haber

Ankara’daki yüksek öğrenim kurumlarından 9’u ilk 50’ye girirken 5 üniversite ilk 20’nin içinde yer aldı. Bakan Özlü tarafından açıklanan listeye göre Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) endeksin ikinci sırasında yer aldı. İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi altıncı, TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi 11’inci, Atılım Üniversitesi 13 ve Hacettepe Üniversitesi de 16’ıncı sıraya yerleşti. İlk 50’nin açıklandığı sıralamada, Gazi Üniversitesi 20, Ankara Üniversitesi 28, Çankaya Üniversitesi 34 ve Türk Hava Kurumu Üniversitesi 47’nci sıraların sahibi oldu.

DETAYLI ŞEKİLDE İNCELENMELİ

Bakan Özlü, çalışmanın üniversitelere rehber olurken, bir yandan da girişim ve yenilik alanında, toplumsal farkındalık oluşmasına katkıda bulunacağına işaret etti. Üniversiteler arasındaki girişimcilik ve yenilikçilik odaklı rekabeti artırmayı hedeflediklerini vurgulayan Özlü, rekabet arttıkça girişimcilik ekosisteminin de gelişeceğini söyledi. Girişimci ve Yenilikçi Üniversite Endeksi sonuçlarını, üniversitelerin detaylı biçimde incelemelerini isteyen Özlü, üniversitelerin verdikleri eğitimle sadece öğrencileri değil, kendilerini de çağa uygun biçimde dönüştürmeleri gerektiğini kaydetti.

KIRAN KIRANA YARIŞ

TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Arif Ergin de üniversitelerin girişimcilik ruhunun geliştirildiğine işaret ederek, ilk 10'da yer alan üniversiteler arasında kıran kırana bir yarış olduğunu ve daha hızlı koşmaya alıştıklarını söyledi. Ergin, ilk 50'ye girmek için üniversitelerin güzel ve verimli bir çalışma sürdürdüklerini dile getirerek, fikri mülkiyet havuzunda yüzde 37, iş birliği ve etkileşimde yüzde 22, girişimcilik ve yenilikçilik kültürü boyutlarında yüzde 49'luk artış görüldüğünü bildirdi.

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden İlk 50’nin içinde 9 Ankaralı üniversite hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 30 Aralık 2017 tarihinde saat 13 37’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça İlk 50’nin içinde 9 Ankaralı üniversite haberi güncellenecektir.ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

31 Aralık 2017, Pazar
 • İmsak
  06:16
 • Guneş
  08:03
 • Öğle
  13:03
 • İkindi
  15:27
 • Akşam
  17:41
 • Yatsı
  19:16
Sayfa Başı