ANKARA HABERLERİ

İlk 100'ün genç yıldızı

Hürriyet Haber
15.09.2012 - 16:02Son Güncelleme : 15.09.2012 - 16:00
Hürriyet Haber

TÜRKİYE Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, 8 yıl önce faaliyete geçmesine rağmen TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi'nin (ETÜ) bugün Türkiye'nin en çok tercih edilen ve ilk 100'den en fazla öğrenci alan üniversitelerinden biri olduğunu kaydetti.
Hisarcıklıoğlu, TOBB ETÜ'nün Mezuniyet ve Yeni Öğretim Yılı Açılış Töreni'nde yaptığı konuşmada, mezunların ve öğrencilerin gözündeki ışığı, ailelerinin yüzündeki mutluluğu gördükçe üniversitenin kurulmasının hayatındaki en hayırlı işlerden biri olduğuna daha da inandığını söyledi.

Adab-ı Muaşeret Dersi müfredatta

İlk 100ün genç yıldızı

Üniversite hayatları boyunca öğrencilere sadece meslek kazandırmadıklarını, hem sosyal alanda hem de bilgi ve tecrübe anlamında onları hayata hazırladıklarını belirten Hisarcıklıoğlu, “Bunu sağlamak için, Türk eğitim sistemine birçok yenilik getirdik. Öncelikle teori ve pratiği aynı düzlemde buluşturduk. 3 dönemli eğitim sistemini ve ortak eğitim modelini hayata geçirdik. Bu sayede mezunlarımız iş hayatına rakiplerinden bir yıl önde başlıyor. Herkes 'Türkçe eğitim verirseniz marka olamazsınız' derken, biz öğrencilerimize hem Türkçeyi en iyi şekilde öğrettik hem de yabancı dilde TOEFL derecesi şartını getirdik, en iyi şekilde İngilizce öğrenmelerini sağladık. Köklü geleneğimizin ve sosyal hayatın en önemli parçası olan, ama yıllarca bir kenara bıraktığımız 'adab-ı muaşeret' dersini müfredata koyduk. Vizyonumuza uygun olarak, her öğrencimize lider karakterini aşılamak üzere liderlik dersleri verdik” diye konuştu.
 TOBB ETÜ'nün sadece bir üniversite olmadığını, bir eğitim atölyesi niteliğinde olduğunu ifade eden Hisarcıklıoğlu, bu atölyenin yaşayan bir atölye niteliğinin bulunduğunu ve mezun olduktan sonra da çalışanını terk etmeyeceğini dile getirdi.
 TOBB ETÜ'nün her geçen gün genişleyen, her geçen gün yeni başarılara imza atan büyük bir aile olduğunu ifade eden Hisarcıklıoğlu, “Sadece 8 yıl önce faaliyete geçmesine rağmen TOBB ETÜ bugün, Türkiye'nin en çok tercih edilen ve ilk 100'den en fazla öğrenci alan üniversitelerinden biri oldu. Yine kısa sürede, en fazla bilimsel makale yayınlayan üniversite oldu. Mezunları en fazla rağbet gören, mezunlarını işe yerleştirme oranı en yüksek üniversitelerden biri oldu. Bu büyük başarıda tüm TOBB ETÜ ailesinin emeği ve payı var” dedi.
 
 Yokuşta akmayan ter, inişte gözyaşına döner

 
 Hisarcıklıoğlu, bugün mezun olan bazı öğrencilerin yoğun ders programından sıkılarak kendisine sosyal medya üzerinden “Yeter Başkanım” diye serzenişte bulunduğunu belirterek, şunları kaydetti:
 “Güzel bir söz var, 'Yokuşta akmayan ter, inişte gözyaşına döner'. Siz çok gayret ettiniz, emek verdiniz, diğer üniversiteler yazın 4 ay tatil yaparken siz şirkette, fabrikada proje yaptınız. Diğer üniversite öğrencileri cumartesi günleri vakit harcarken, siz çalıştınız, eğitime devam ettiniz. Şimdi bunların meyvelerini hayatın içinde göreceksiniz. Sahaya çıktığınız anda, 172 üniversitenin mezunları ile rekabet ederken, siz hayata hepsinden tam bir yıl önde, bir yıllık tecrübe ile başlayacaksınız. Çok daha büyük bir vizyon, çok daha büyük hedeflerle başlayacaksınız. Unutmayın, dürüstlük ve çalışma her başarının anahtarıdır. Bunları hafızanıza kazıyın ve kendinize ilke edinin.”
 Konfüçyus'un “Eğer ağaca çıkmak istiyorsanız, yıldızlara tırmanmayı isteyiniz ki, muvaffak olabilin” sözünü anımsatan Hisarcıklıoğlu, geçen sene üniversitelerini yeni kazanan öğrencilerden birinin kendinden emin bir şekilde “Ben cumhurbaşkanı olmak istiyorum” dediğini, böyle bir hedefin de kendisini oldukça mutlu ettiğini dile getirdi.

Hayal etmeyen ilklere imza atamaz

Öğrencilere, “Hayal ederseniz, hedef koyarsanız ve çok çalışırsanız emin olun yapamayacağınız hiçbir şey ama hiçbir şey yok” diyen Hisarcıklıoğlu, şöyle konuştu:
 “Mutlaka hayal edin. Hayal etmeyen ilklere imza atamaz. Bütün büyük başarılar hayalle başlar, çünkü en özgür olduğunuz alan hayalleriniz. Ona kimse dokunamaz. Sonra kendinize bir hedef koyun. Çünkü hedefsiz gemiye hiçbir rüzgar yardım etmez. Hedefinizi büyük koyun. Bizim küçük hedeflerle işimiz olmaz.”
TOBB ETÜ Rektör Vekili Prof. Dr. Güven Sak da üniversitelerinin kısa süre önce kurulmasına rağmen Türkiye'nin en çok tercih edilen üniversitelerinden birisi olduğunu belirterek, bu yıl 5. dönem mezunlarını verdiklerini söyledi.
Üniversiteden mezun olanların bundan sonraki kararlarını kendi başlarına vermeye başlayacağını ifade eden Sak, verilecek kararların hem akıl hem de duyguyla verilmesi gerektiğini söyledi.
Törene, Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, TBMM Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu Başkanı Nabi Avcı, Merkez Bankası eski Başkanı Durmuş Yılmaz ve çok sayıda davetli katıldı.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde İlk 100'ün genç yıldızı haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.


  ANKARA YOL DURUMU
  Ankara1 DERECE
  Yol durumu »
  ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
  22 Eylül 2017, Cuma
  • İmsak
   04:49
  • Guneş
   06:28
  • Öğle
   12:52
  • İkindi
   16:18
  • Akşam
   18:55
  • Yatsı
   20:22
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı