Gündem Haberleri

  İlişkimiz yaralanır

  Hürriyet Haber
  25.09.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Amerikalı politikacı, oy uğruna bunu hep yapıyor

  Başbakan Yardımcısı ve MHP LideriDevlet Bahçeli, sözde Ermeni Soykırımı ile ilgili gelişmelerin, Türk-ABD ilişkilerinde ağır yaralar açabileceği uyarısında bulundu.

  Tarihteki olayların bugüne çarpıtılarak getirildiğini belirten Bahçeli, Ermeni konusunun gündeme getirilmesini, Amerikan demokrasisinin yumuşak karnı olan oy kapma yarışına bağladı.

  MHP lideri ve Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli, ABD Temsilciler Meclisi Alt Komitesi'nde kabul edilen sözde Ermeni Soykırımı Yasa Tasarısı'nın yasama sürecinde alacağı her mesafenin, Türk-ABD ilişkilerinin ağır yaralar almasına yol açacağı uyarısında bulundu.

  Partisinin, kongrelerden çıkan yeni 75 il başkanı ile Ankara'da bir araya gelen Bahçeli, MHP İl Başkanları Toplantısı öncesinde yaptığı açıklamada, Sözde Ermeni Soykırımı ile ilgili girişimlerin farklı tarihlerde ve farklı ülkelerin parlamentolarının gündemine taşındığına dikkat çekti. Bahçeli, tarihte yaşanan bazı olayların bugüne çarpıtılıp taşınarak, parlamentolarda dolaştırılmasının eşine az rastlanır bir olay olduğunu vurguladı.

  KÜÇÜK OY HESAPLARI

  Bu konunun ABD'de sık sık gündeme getirilmesinin iki önemli boyutu olduğunu kaydeden Bahçeli, ‘‘Birinci olarak ABD'nin bir dünya devleti olması sebebiyle Temsilciler Meclisi'nin etkinliğinden ve popülaritesinden yararlanılmak istenmektedir. İkinci olarak Amerikan demokrasisinin yumuşak karnını oluşturan etkin oyları kapma yarışıdır’’ dedi.

  Bahçeli, tarihi olayları saptırarak bugüne taşımaya çalışan kindar Ermeni unsurların, bu iki temel özelliği kullanarak Türkiye'yi, dünya kamuoyu nezdinde mahkum etmeye çalıştığına dikkat çekti.

  Sözkonusu tasarının Temsilciler Meclisi'nin alt komitesinde kabul edilerek, bir üst komiteye gönderilmesi kararının yeni bir intikam alma örneği olduğunu belirten Bahçeli, hiçbir parlamentonunun başka bir ülkenin tarihini çarpıtmak ya da tarihçilik yapmak gibi bir iddiasının olmaması gerektiğini kaydetti. Bahçeli, ‘‘Küçük oy hesapları ile tarihi yargılamaya kalkmanın, uzun bir geçmişe dayanan Türk-Amerikan ilişkilerini baltalamanın, ne demokrasi ne de devlet geleneği ile alakası yoktur’’ dedi.

  Diyarbakır Türkiye'nin illerinden biridir

  PARTİSİNİN bölgesel toplantıları ile ilgili değerlendirmelerde de bulunan Devlet Bahçeli, Diyarbakır'ın, Türkiye Cumhuriyeti'nin illerinden biri olduğunu ve burada da Türk milletine mensup vatandaşların yaşadığını belirtti. Bahçeli, ‘‘Anayasamıza ve kanunlara saygılı her kurum ve kuruluş da hükümetimizin ve bizim muhatabımızdır’’ dedi. MHP'nin, bölgelere, illere ya da şartlara göre, söylem ve politikalarıyla oynayan, istismarcı ve çıkarcı bir parti olmadığını anlatan Bahçeli, MHP'nin, bütün Türkiye'nin partisi olduğunu söyledi.

  Demokrasi tüketicileri

  İL başkanlarına konuşmasında Bahçeli, TCK'nın 312'nci maddesine de değindi. Devlet Bahçeli, partisinin, ‘topluma ve siyasete ayrımcılık tohumları ekmeyi yasal hale getirme çabasını, demokratikleşme ve insan hakları adına savunmanın yanlış’ olduğu görüşünü koruduğunu da belirtti.

  Bahçeli, bu tür çarpık söylem ve politikalarla ne demokrasi kültürünün, ne de demokratikleşme çabalarının başarıya ulaşabileceğine işaret ederek, ‘‘Demokratikleşmeyi ağızlarında sakız yapanların, sürekli demokrasi tüketicisi olmaktan vazgeçmeleri ülkemizin yararına olacaktır’’ diye konuştu.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı