Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Ilık süt içmek uyku getirir mi uyumak için faydası var mı?

  Hürriyet Haber
  14.06.2017 - 11:59 | Son Güncelleme:

  Çocukluk yıllarından beri ailelerin özellikle uyku öncesi verdiği ve uyumanın kolaylaşmasına fayda sağladığına inanılan ılık süt içmenin bilimsel açıklaması nedir? Ilık süt içmek uyku getiren bir içecek midir?

  İçeriğindeki maddeler uykuya hazırlanmaya yardımcı olsa da uyku getirdiği söylenemez.

  Yatmadan önce ılık süt içerseniz uykuya dalmanıza yardımcı olacağını farklı kaynaklardan, defalarca duymuş olmalısınız. Aslında bunun bir garantisi yok. Daha doğrusu, etkisi kişiden kişiye değişebilir. Süt, alfa albümin denilen bir protein içerir. Bu protein triptofan aminoasitlerinden oluşuyor. Triptofanın yapısında indol halkasıdenilen bir organik bileşik bulunur. Bu bileşik serotonin ve melatonin salgılarında damevcut. Serotonin uyku düzenini koruyan, mutluluk, canlılık ve zindelik hissi veren bir sinir iletici. Dolayısıyla sütteki alfa albüminitüketmek, triptofan seviyesini artırmak anlamına geliyor.

  Ancak uyku araştırmalarından elde edilen sonuçlar, triptofanın uyumaya yardımcı olabilmesi için çok yüksek miktarlarda tüketilmesi gerektiğini gösterdi. Sütte ayrıca bir de metabolizmada düzenleyici işlevlere sahip biyoaktif peptit, stresi azalttığı bilinen kazein hidrolizat bulunur. Bunlar sayesinde uyku öncesinde vücudu rahatlatıp uykuya hazırlıyor olsa da gerçekten uykuyu getirmesi için ayrıca bol miktarda magnezyum içeriyor olması gerek. Magnezyum açısından zengin bir süt tüketiliyorsa işe yaraması mümkün. Yine de herkeste aynı etkiyi yarattığı söylenemez.

  Etiketler: ılık süt içmek
  

  EN ÇOK OKUNANLAR

   Sayfa Başı