ERZURUM HABERLERİ

Ilıcalı, besicilerle Müsteşar Yazıcı'yı buluşturdu

DHA
19 Nisan 2017 - 11:05Son Güncelleme : 19 Nisan 2017 - 11:06

Ilıcalı, besicilerle Müsteşar Yazıcı'yı buluşturdu

DHA

ERZURUM, (DHA)- AK Parti Erzurum Milletvekili Prof. Dr. Mustafa Ilıcalı, Erzurum'daki hayvan yetiştiricilerini Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Müsteşarı Nusret Yazıcı ile buluşturdu. 
    Milletvekili Mustafa Ilıcalı'nın Damızlık Keçi ve Koyun Yetiştirecileri Birliğinde düzenlediği toplantıya Müsteşar Nusret Yazıcı ile yörede hayvan yetiştiricileri katıldı. Besicilerin sorunlarını anlatma olanağı bulduğu toplantıda en çok 'ithal et', tartışması yapıldı. Besicilerin karşı çıktığı ithal et konusunda Müsteşar Yazıcı, ülkenin yıllık 1 milyon 300 bin ton ete ihtayacı bulunduğunu bildirdi. Bunun 1 milyon 150 bin tonunun ülke içinden temin edildiğine işaret eden Yazıcı, ihtiyacı karşılamak için yılda 400-500 bin hayvan ithal ettiklerini belirtti. Nusret Yazıcı şunları söyledi:
    "Göreve başladığımızda sayın bakanımızın talimatlarıyla hayvancılığı masaya yatırdık. Etin fiyatını belirleyen yüksek maliyetlerle karşılaştık. Bu maliyetler içerisinde besi materyali ve yem vardı. Bu materyalleri yurt içinden ve yurt dşından nereden temin ederseniz edin pahalıya temin ediyor, pahalıya satıyordunuz. Biz bunun önüne geçmek için Et ve Süt Kurumunu devreye koyduk, fiyatı 5 dolardan 3 dolara indirip ucuzlattık. Ama besiciler ve çiftçiler Et Süt Kurumu'nun kapısında kuyruklar oluşturmaya başladı. Çünkü Et Süt Kurumu'dan ucuza alıyorlar. Bizde yerli besiciyi korumaya çalıştıkça ithal hayvan besleyenler inanılmaz paralar kazanmaya başladılar. Bunun önüne geçmek için bir denge mekanizması kurduk. Herhangi bir problem olmadan çalışıyor ama bir an önce ithalatı bitirmek istiyoruz. Bunun için hayvancılıkta yeni teşvik ve destek modellleri geliştiriyoruz." 
    Milli tarım politikası adı altında bitkisel ve hayvansal üretim eksenli iki üretim modeli uyguladıklarına dikkati çeken Yazıcı, hayvansal üretimde eldeki potansiyeli değerlendirmek için Erzurum'un da içinde bulunduğu 30 ili yetiştirici bölgesi ilan ettiklerini belirtti. Doğan her buzağıya aşıları tamam olması halinde 750 TL destek verdiklerini anlatan Yazıcı, düve alımında ise yüzde 30 destek verdiklerini bildirdi. Meraların uzun süreli hayvancılıkla uğraşanlar tarafından kiralanabilmesinin önünü açtıklarını ifade eden Yazıcı, artık meralara ticaret yapmaksızın besicilerin kendi hayvanına yedirebilmek için yem bitkisi ekebileceğine işaret etti. Yazıcı şöyle devam etti:
    "Meraların ıslahını sizler eliyle yapmak istiyoruz. Erzurum'a Damızlık Koç-Teke ve Düve merkezi kurulacak. Verilen desteklerin tümü Erzurum'da uygulanıyor. Saydığım 3 desteğin uygulandığı il sayısı bir elin parmaklarını geçmez, bunlardan biri Erzurum'dur. Millitvekili Mustafa Ilıcalı, besicilerin sorunlarına hassasiyet ve ilgi gösteriyor. Bu desteklerin Erzurum'a sağlanmasında şehrin potansiyeli ve Ilıcalı'nın katkısı büyüktür." 
    Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Müsteşarı Nusret Yazıcı'nın Erzurum’a besicinin sorunlarını dinlemek için geldiğini vurgulayan Mustafa Ilıcalı "Müsteşarımız bugün buraya hiçbir resmi görevlendirme olmadığı halde sizinle yaptığımız toplantıda tarafıma ilettiğiniz soru ve taleplerinizi  dinlemek adına misafirimiz oldu. Çok güzel bilgiler verdi. Bakanlık tarafından verilen 3 destektende Erzurum'un yararlanıyor olması sizler için çok önemli. Şahsım, besicilerimiz ve Erzurumlular adına kendilerine şükranlarımı sunuyorum" dedi.
    
FOTOĞRAFLI

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Erzurum haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Erzurum ilinden Ilıcalı, besicilerle Müsteşar Yazıcı'yı buluşturdu hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 19 Nisan 2017 tarihinde saat 11 05’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Ilıcalı, besicilerle Müsteşar Yazıcı'yı buluşturdu haberi güncellenecektir.

  ERZURUM NAMAZ VAKİTLERİ
  23 Temmuz 2017, Pazar
  • İmsak
   02:53
  • Guneş
   04:58
  • Öğle
   12:33
  • İkindi
   16:28
  • Akşam
   19:45
  • Yatsı
   21:33
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı