« Hürriyet.com.tr
MENÜ

İlhan Söyler:Mahmut Hoca!

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME
İlhan SÖYLER

YILLARCA keyifle izlediğimiz bir ‘‘Hababam Sınıfı’’ vardır. Ve onun vazgeçilmezi, ‘‘Mahmut Hoca’’... Hepimizin çok sevdiği bir Mahmut Hoca'sı vardır. Galatasaray'ın da bir ‘‘Mahmut Hoca’’sı var; Hagi. Haylazlar sınıfına hoşgörüyle bakar, herşeyi düzeltir. Yeni bir öğrenci geldiği zaman da ona Hababam Sınıfı'nı anlatır. İşte, bir sahne: Frikik atışı yapılacak, yeni talebe Sergen, Hagi ile yanyana.

Başbaşa vermiş, konuşuyorlar. Hepimiz bu sahneyi dikkatle izliyoruz, müneccim değiliz ya orada ne konuştuklarını bileceğiz. Sergen de topa iyi vuran bir futbolcu, hocası da... Herhalde Hagi, yaramaz çocuğa yapılacakları anlattı. Sergen onun anlattıklarını dinledi, ardından, ‘‘Tamam, ben bunu yapacağım’’ dedi. Aynen, konuşulanları uyguladılar ve Hagi ona ustalığını gösterdi. Bize de bu keyifli sahneyi koltuklarımızda izlemek düştü. Ne güzeldi bu sahne.

ARADAKİ FARK

İşte Galatasaray, aynı Hababam Sınıfı'nda tanığı olduğumuz sıcak ilişkileri sürdürerek birlik-beraberlik içinde yoluna devam ediyor. Ancak Galatasaray'ın bir farkı var, Hababam'dakiler hep sınıfta kalır, Galatasaray ise her sene iftiharla geçiyor. Ama bu sınıf hiç dağılmıyor. Dağılmadığı sürece de önünde engel tanımıyor. Örneğin bir Suat. Harika oynuyor. Görmeden top atıyor, yılların birikimini oyunu okuyarak kullanıyor. Onun yardımcıları Ümit ve Okan aynı rolleri oynuyor. Geride Popescu, Capone ve Bülent, böyle arkadaşları olduğu için keyif alıyorlar. Hakan Şükür'e o kadar ikram var ki, o da biraz son vuruşlardan sonuç getirebilse, Cimbom her maçında leblebi gibi gol atacak.

Bu sınıftaki haylazlar her hafta kendilerinden bekleneni yapıyor, sınavlarını en iyi şekilde veriyorlar. Böyle olunca da sıfırcı hocalara hiç iş düşmüyor. Dün akşamki maçta, 13 dakika boyunca olup biteni seyreden, hiç düdük çalmayan, Tatlı bir müfettiş vardı. Hakem Serdar Tatlı, oyunu çok iyi yönlendirdi, gereksiz müdahalelerde bulunmadı. Maçı en iyi şekilde yönetti.


Bunları da Beğenebilirsiniz