Spor Haberleri

« Hürriyet.com.tr
MENÜ

İlginç öneri

"Futbolcuları işadamları satın alsın. İşadamı, oyuncusunu anlaşmalı olduğu kulüpte oynatsın. Satışından da bu kulübe yüzde 10 veya 15 gibi pay versin. Böylelikle kulüpler futbolculara para ödemekten kurtulur."

Fikri IŞIKLI
SON GÜNCELLEME
ŞİŞLİ Belediye Başkanı ve Galatasaray’ın eski yöneticisi Mustafa Sarıgül, kulüplerimizin mali sorunlarının çözümü için çarpıcı bir fikir ortaya attı. Mevcut düzende kulüplerin maddi sıkıntılardan kurtulmalarının mümkün olmadığını vurgulayan Sarıgül, çok tartışılacak önerisini şöyle anlattı:

"Kulüplerimizin mali açıdan düzlüğe çıkabilmeleri için radikal değişiklikler yapılması şart. Futbol takımlarımızın giderlerinde ilk sırayı futbolculara ödenen paralar alıyor. Kulüpler arasındaki rekabetin gerek ulusal, gerekse uluslararası düzeyde çılgınca boyutlara ulaşması futbolcuların maliyetlerini astronomik boyutlara taşıdı. Bu durumda da kulüplerimiz zorunlu olarak küçülme yoluna gidiyor. Bunu tercih etmeyenler ise, Galatasaray örneğinde olduğu gibi borç batağında kıvranıyor.

Satıştan pay

Ben futbolcuları kulüplerin değil işadamlarının almasını öneriyorum. Oyuncunun her türlü ticari hakkı, bonservisini satın alan işadamında olsun. İşadamı, bonservisini satın aldığı futbolcuyu anlaşma yaptığı bir kulüpte oynatsın. Daha sonraki satışından da, oynattığı kulübe bir pay versin. Mesela bonservis bedelinin yüzde 10 veya 15’i gibi.

Türkiye’de bu çapta binlerce işadamı var. Çoğu işadamımızın bu önerimi kabul edeceğini umuyorum. Çünkü futbolcu da bir yer de ticari değerdir. Eğer önerdiğim gibi; futbolcu maliyetlerini kulüplerimizin sırtından kaldırırsak, bütün kulüplerimiz ekonomik açıdan düzlüğe çıkar. Önerim sadece futbol için değil, diğer branşlardaki kulüpler için de uygulanabilir."

Benzeri var

G.Saray’a büyük hizmetleri bulunan Mustafa Sarıgül’ün önerdiği sistemin bir benzeri Brezilya’da uygulanıyor. Dünyanın 1 numaralı futbol ülkesinde futbolcuların çoğunu menajerler satın alıyor. Menajer, bonservisine sahip olduğu oyuncuyu anlaşmalı olduğu bir kulüpte oynatabiliyor.

Bunları da Beğenebilirsiniz