Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

İlginç aşk maceralarına hazır olun

Yengeç burcunda dolaşan Ay, duyguların derinleşmesine, geçmişe ait olayların önem kazanmasına neden olacak.

Aile bağları, ev, yakın akrabalar ve evde yapılacak değişikliklerle ilgili güçlü arzuların uyanacağını işaret eden gökyüzünün konumu, meydana gelen olayların bilinçaltını tetikleyeceğini gösteriyor. İlginç aşk maceraları ve aniden başlayan ilişkiler son derece etkileyici olabilir. Aynı zamanda emniyet ve güven ihtiyacının uyandıracağı güvensizlik duyguları da zorlayıcı olacak.

Kitap: MU’nun Kutsal Sembolleri

Sözde eğitim görmüş bazı yazarların sembollere bütünüyle hayal ürünü, kesinlikle hatalı ve hikayeden ibaret anlamlar yüklediğini görmekteyim. Nereden böyle bir fikre kapıldıkları anlaşılır gibi değil. Fikirlerinin kadim yazılar olmadığı muhakkak. Sonuç olarak bilim bir teoriler çağına sürüklenmiştir. Teoriler gerçeğe hizmet etmek için üretilir. Çılgın teorileri kanıtlanmadığı sürece gerçek dedikleri şey gerçek sayılmaz. Ancak görülmektedir ki teorileri ne kadar akıl almaz ve garipse, o kadar çok bilimsel olduğu düşünülmektedir. Hiç kimsenin hatta sahibinin dahi anlamadığı bir teori, bilimsel açıdan kabul görmektedir.

Bu satırlar, James Churcward’ın 50 yılı aşkın bir süre boyunca bütün dünyayı dolaşarak yaptığı incelemeleri kaleme aldığı Mu Uygarlığı hakkındaki kitapta yer alıyor, hem de bu tespitini günümüzden 70 yıl önce yapmış.

Ancak kitabı okuduğunuz zaman kendi teorilerinin sözünü ettiği yazarlardan çok daha çılgın olduğunu göreceksiniz. Bir farkla; teorilerinin kaynağını oluşturan belgelere bizzat yerine gidip ulaşmış ve kadim belgelere dayanarak teorilerini sunmuş. Ve öylesine ilginç iddialarda bulunuyor ki... Mesela; "Arkeolojinin bir bilim olarak öğretilmesi çok eski bir geçmişe dayanır. 15.000 yıldan daha önceki bir tarihte eskilerin arkeoloji eğitimi için özel okulları vardı. Anavatan Mu battığı ve İlk Büyük Uygarlık yeryüzünden silindiği zaman, tüm diğer eski ilimlere olduğu gibi arkeolojinin üzerine de karanlık çökmüştü. Geriye yalnızca ileride filizlenmiş yeni bir uygarlığa can verecek bazı tohumlar kalmıştı."

Bundan 15.000 yıl öncesine ait tabletler ve belgeler antik çağı gözler önüne sererken, kayıp uygarlığın sonraki medeniyetleri nasıl etkilediği hakkında çok ilginç teoriler öne sürüyor ve araştırmacıların neden 200.000 yıl öncesini araştırmadıklarını sorguluyor. Fakat en önemlisi semboller. Mısır, Hitit, Babil, Grek, Hint, Güney ve Kuzey Amerika’da bulunan eski kültürlerde göze çarpan ortak semboller ve açıklamaları ile birlikte bunların Mu Uygarlığı ile bağlantılarını geniş ve detaylı bir biçimde ele alıyor.

Kesinlikle çok değerli bir eser ve tarih araştırmacılarının dışında kültürleri ve içinde yaşadığımız dünyanın nereden gelip nereye gittiğini düşünenlerin kütüphanesinde bulunması gereken bir kitap. Ayrıca sembolizmi araştıranlar için de önemli bir eser. Çevirisini Rengin Ekiz’in yaptığı "Mu’nun Kutsal Sembolleri" adlı bu kitap "Ege Meta Yayınları"ndan çıkmış.
X

YAZARIN DİĞER YAZILARI