Dünya Haberleri

DÜNYA

  İlgili ülkelerden aynı cevap: Apo bizde yok

  Hürriyet Haber
  19 Ocak 1999 - 00:00Son Güncelleme : 19 Ocak 1999 - 00:01

  Bölücü başı Abdullah Öcalan'ın İtalya'dan ayrıldıktan sonra nereye gitmiş olabileceği konusunda her kafadan ayrı bir ses çıkarken, Rusya, Ukrayna, Beyaz Rusya ve Yunanistan, Apo'nun ülkelerinde olmadığını açıkladı.

  Öcalan'ın Rusya'ya sınırdışı edildiği yolundaki haberlerin üzerine Kremlin Sarayı, ‘Şu anda Rusya’da Abdullah Öcalan adında biri yok' diye açıklama yaptı. Kremlin Sarayı'nın üst düzey bir yetkilisi tarafından İtar-Tass'a yapılan açıklamada, bu isimde birinin Rusya'nın herhangi bir yerinde bulunmadığını söyledi. Yetkili, Öcalan, yaklaşık iki gün önce İtalya’yı terketti. Ancak kendisinin şu anda nerede bulunduğu konusunda resmi bir bilgi yok' dedi. Bu durumda Öcalan'ın Moskova'yı transit geçit olarak kullanmış olabileceği ihtimali gündeme geldi.

  Rusya Başbakanı Yevgeni Primakov da, Apo'nun Rusya'yı başka bir ülkeye geçiş için kullandığı iddialarınnı gerçekliğini araştırmaları konusunda, ilgili makamlara emir verdi.

  Hürriyet'in telefonla ulaştığı Beyaz Rusya Devlet Başkanı Lukaşenko'nun Özel Kaleminden Vladimir Neonski, ‘Öcalan’ın Cumhuriyetimizde bulunup bulunmadığını sormanız bile abes. Bizim için Türkiye yakın dostumuz ve iyi ilişkiler içinde olduğumuz bir ülke. Öcalan gibi birisi bizde olmadığı gibi gelemeyeceği teminatını da veriyoruz' dedi.

  İtalyan basınında ise Apo'nun Moskova'dan Litvanya'nın başkenti Vilnius'a yakın bir Beyaz Rusya sınır kasabasında bulunduğu ve buradan İran'a geçeceği iddia edildi. Türkiye'nin Minsk Büyükelçisi Şule Soysal da, Rusya ile Beyaz Rusya arasında kara ve tren yolu ulaşımında kontrol yapılmamasına dikkat çekerek, ‘Bölücübaşı, bu yolları kullanarak ülkeye kaçak girme girişiminde bulunabilir. Buna karşı da tedbirimizi alıyoruz’ dedi.

  Ukrayna Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Aleg Stekal de Öcalan bize vize başvurusu ya da siyasi sığınma hakkı talebi içeren başvuruda bulunmadı. Yasadışı yoldan Ukrayna’ya girmesinin kendisi için olumsuz bir davranış olacağını bildiğine göre bu adamı bizde aramak yersiz' diye konuştu.

  Yunanistan ise Öcalan'ın hükümetle temasa geçtiği yolundaki iddiaları yalanladı. Hükümet Sözcüsü Dimitris Reppas, ‘Öcalan’ın Yunanistan'dan transit geçmesini ya da Yunanistan'da kalmasını yararlı bulmuyoruz' dedi.  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı