GAZİANTEP HABERLERİ

İletişimsizlik en büyük sorun

DHA
05.04.2016 - 12:03Son Güncelleme :
DHA

GAZİANTEP, (DHA) - GAZİANTEP Özel Sani Konukoğlu Hastanesi Uzman Psikoloğu Melisa Özturan, günümüzde insanlar arasındaki en büyük sorunun iletişimsizlik ve buna bağlı olarak karşılıklı anlaşamama olduğunu belirterek, "Toplum olarak çok az konuşur, çok fazla beklentisi olan insanlar olduk. Bu da bizi iletişimin temel işlevi olan birbirimizi dinlememe ve önyargılı davranışlarda bulunmaya itiyor" dedi.

İnsanların bir arada yaşamasının temel kuralının, karşısındaki kişilerin duygu ve düşüncelerine saygı göstermek olmasına rağmen toplumun konuşmadığını ve birbirine saygı göstermez olduğunu kaydeden Özturan, “Konuşmak ilişkinin başlamasında en temel nokta olduğu gibi devamlılığı için de sebeptir. İletişimin yüzde 30'unun sözcüklerle, yüzde 70'inin beden diliyle olduğu söylenir. Bundan beden dilinin çok önemli olduğu gibi sonuç çıksa da aslında büyük yanılgıdır" diye konuştu.

'İletişimi destekleyen beden değil, duygularımızdır. Sözümüz her zaman daha kesindir. Konuşma olmazsa karşımızdakiyle ilgili hiç bir şeyi anlayamayız, bilemeyiz, sadece kendimizce yorum yaparız' diyen Özturan, şöyle devam etti:

"Herkesin baktığı pencere farklı olduğu için çoğu zaman yanılgıya düşeriz. Çünkü bu kendi kendimize kurduğumuz tek taraflı bir iletişimdir. Oysaki iletişim hiçbir zaman tek taraflı olmaz. Duygular önemlidir, onları küçümsemek veya hafife almak sadece ilişkiyi bozacağı gibi iletişimde olacak iki kişi arasına da mesafe koyar. Kendimizi ifade etmek, karşımızdakini anlamak için konuşuruz. Konuşmak gibi bir fırsatımız olmadığında, kendimizi kötü ve yalnız hissederiz. Çünkü duygu ve düşünceleri anlatmaya ve anlayabilmeye herkesin ihtiyacı vardır. Duygularımızı ifade etmeye çalıştığımızda zaman zaman farkında olmadan yanlış anlaşılabilir ya da ya da yanlış anlayabiliriz. Konuşmanın bir diğer gerekliliği kadın - erkek arasındaki ilişkilerde ortaya çıkıyor."

Özturan, kadın ve erkeklerin davranış dilinin çoğu zaman farklı olduğu için, karşılıklı konuşarak anlaşabilmelerinin çok önemli olduğuna vurgu yaptı.

Empati kurmanın önemine de değinen Özturan şöyle dedi:

"Eğer karşımızdakinin duygularını anlamak istiyorsak empati kurmak son derece önemli ve gereklidir. Karşımızdakini anlamamız, karşımızdakine olduğu kadar, bize de fayda sağlar. Eğer karşımızdakini anlamıyorsak, biz de kendimizi 'o kişiye' anlatamayız. Onun zihninin nasıl çalıştığını, nasıl algıladığını anlayamayız. Yaşadığımız bir olay karşısında, hissettiklerimizi anlatmadan karşımızdakilerden anlamalarını bekleriz. Halbuki biz anlatmadığımız sürece karşımızdakiler ne yaşadığımızı tam olarak bilemedikleri gibi, sadece kendi görüş ve düşüncelerine göre değerlendirme yaparlar."

FOTOĞRAFLI

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Gaziantep haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Gaziantep ilinden İletişimsizlik en büyük sorun hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 05 Nisan 2016 tarihinde saat 12 03’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça İletişimsizlik en büyük sorun haberi güncellenecektir.

  GAZİANTEP NAMAZ VAKİTLERİ
  22 Ekim 2017, Pazar
  • İmsak
   05:02
  • Guneş
   06:38
  • Öğle
   12:25
  • İkindi
   15:29
  • Akşam
   17:53
  • Yatsı
   19:17
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı