ANKARA HABERLERİ

İletişim teknolojileri sektörün Türkiye’deki sicili çok kötü

Hürriyet Haber
04 Kasım 2009 - 00:00Son Güncelleme : 03 Kasım 2009 - 20:33

EMO Ankara Şubesi Üyesi Önder Özdemir, Yeni Nesil İletişim Teknolojileri ve Getirdikleri konulu panelde, “Yeni iletişim teknolojileri sektörünün Türkiye’deki sicili çok kötü” dedi.

Hürriyet Haber

EMO Ankara Şubesi kurucularından, EMO’nun değişik organlarında ve komisyonlarında uzun süre görev alan ve geçtiğimiz yıl öldürülen Ali İhsan Alpaslan anısına, “Yeni Nesil İletişim Teknolojileri ve Getirdikleri” konulu bir panel düzenlendi.
EMO Genel Merkezi Toplantı  Salonu’nda gerçekleştirilen ve EMO Ankara Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Ramazan Pektaş’ın yöneticiliğini yaptığı panele konuşmacı olarak Doç. Dr. Nurcan Törenli, Önder Özdemir ve Kenan Demirçivi katıldı.
Yeni iletişim teknolojilerinde sektörün Türkiye’deki sicilinin çok kötü olduğunu belirten EMO Ankara Şubesi Üyesi Önder Özdemir sözlerine şöyle devam etti:
Dünyada örneği yok
“Bunun 3 tane önemli göstergesi var. Bir tanesi ATM’ler. ATM’lerin her biri on binlerce dolardır ve yan yana bir sürü konulmaz. ATM’lere bankalar tarafından milyonlarca dolar yatırıldı ve bu cihazlar yan yana konuldu. Tüm dünyada ATM’leri 2-3 firma satar. İkincisi post cihazları. Yan yana dizilmiş post cihazları dünyanın hiçbir yerinde yok. Bu cihazlar Türkiye’de üretilmiyor.
Üçüncüsü ise baz istasyonları. Türkiye çapında 35 bin baz istasyonu var. Az gelişmiş ülkelerin bu refleksleriyle oynayarak milyarlarca dolarlık kaynağı bir yerlere aktarıyorlar. Yeni iletişim teknolojileri konusunda Türkiye’de yatırım söz konusu değil. Cihaz üretimi, teknoloji üretimi tamamen satın alma üzerine kurulu.”
İletişim gideri arttı
Asgari ücretli bir ailenin iletişim giderinin önemli bir meblağ tuttuğunun altını  çizen Özdemir sözlerini şöyle sürdürdü, “Bugün asgari ücretli bir ailenin iletişim gideri maaşının kaçta kaçıdır. Ortalama bir ailede 2 tane cep telefonu bulunuyor, evinde kablolu televizyon ya da internet vardır.
Kaynak dışarı kayıyor
İletişim teknolojilerine olan harcamalarımız artıyor. 1990’lı yıllardan itibaren günümüze kadar iletişim teknolojilerine baktığımızda kaynakların bu şekilde dışarıya aktarılmasına yöneticilerin izin verdiğini görüyoruz. Yeni iletişim teknolojilerinin arkasındaki kaynak aktarımını, sömürü ilişkilerini görmemiz gerekiyor diye düşünüyorum.”

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA ve İHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde İletişim teknolojileri sektörün Türkiye’deki sicili çok kötü haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.


  ANKARA YOL DURUMU
  Ankara1 DERECE
  Yol durumu »
  ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
  23 Ağustos 2017, Çarşamba
  • İmsak
   04:12
  • Guneş
   06:00
  • Öğle
   13:02
  • İkindi
   16:47
  • Akşam
   19:43
  • Yatsı
   21:17
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı