Futbol İletişim hataları ve Ersun Yanal
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İletişim hataları ve Ersun Yanal

FENERBAHÇE Kulübü içinde yaşanan kriz medyada yer bulunca, kamuoyu önünde kıyametler kopmuştu.

O günlerde Fenerbahçeli olmanın ağırlığı ve ittifakı üç günde yerle bir olmuş, adeta Fenerbahçe’nin değerler ve ilkeler düzeyinde içi boşaltılmıştı.
İletişim hataları ve Ersun YanalMesele neydi?
Ayrılık!
Ayrılığın kurumsal dili yörüngeden çıkınca, teknik direktörün açıklamaları kişisel iletişimi açısından daha anlam kazanır.
Yanal’ın tüm yazılı medyaya yaptığı açıklamalarında iletişimini nasıl yönettiğine baktığımızda; kötü yönetilen bir ayrılık, itibarın hasar gören yüzdesini otomatik artırır, gördük.
Bir teknik adamla yolları ayırmak ya da diğer bir söylemle teknik adamın zorunlu istifasının, öfkeyle saçılan kirli çamaşırlar şeklinde, kurumsal bazda nasıl ifade bulduğunu hayretler içerisinde izledik.
Yanal’ın iletişim sorunu üzerine sıkça vurgu yapılan haberlere rağmen, başkanın kendisini çocuk gibi gördüğünü, elini kolunu nereye koyması gerektiğini söylediğini okuduk.
Bu ifadeyle adeta iletişim problemi olduğunu söyleyen Yıldırım’ı haklı çıkardığına şahit olduk.
Ve “Ersun Yanal’dan jet açıklama“, “Yanal cevap verdi” gibi başlıklarla bu süreci devam ettirmesini tedirginlikle takip ettik.
Neredeyse tüm yazılı basında yer alan jet açıklamalarında, sporun ve futbolun söyleminden uzak, samimi olmayan bir dil vardı, ‘Olmamış’ dedik.
Bir zamanlar, ”Tek hayalim Fenerbahçe Kulübü’nde teknik direktörlük yapmak” demişken, jet açıklamasında hayalim dediği kulüpten, “Sporumuzun en değerli kulübü” diye bahsetmesini, ‘ironik’ bulduk.
Sözün değerinin kriz ortamlarında katmerleştiğini bir kez daha hatırladık.
Yapılan açıklamanın başında, “Medya üzerinden tartışmaya girmek benim tarzım değil” denince konuşma bitmez devam edermiş öğrendik. Her suçlamaya, suçlama söylemini birebir kullanarak cevap vermek doğru bir iletişim yönetimi olmaz, savunmada algısı yaratıyorsun demek için geç kaldık.
Oysa liderler, savunma durumuna düşürülmeye izin vermez.

BİR SEÇENEK DAHA VAR

Dolayısıyla...
İlişkilerde iletişimi belirli bir seviyede tutabilmek zaten başlı başına bir iletişim becerisidir.
Üzerinize çevrilmiş güven zedeleyici oklar sözlere dökülmüş, kamuoyu ile paylaşılırken, siz itibarınızı ancak doğru iletişim stratejileriyle yönetebilirisiniz.
Ve spor iletişiminde bu stratejiyi ikna temeline oturtur, duygunuzu güçlü ifade ederseniz başarılı olursunuz.
Başaramıyorsanız, susmak da güçlü bir iletişim yöntemidir!

hulya@hulyacoskun.com.tr


Yorumları Göster
Yorumları Gizle