ANKARA HABERLERİ

İlçelerde kaçak yapılara kameralı takip geliyor

Hürriyet Haber
19.03.2012 - 00:00Son Güncelleme :

ANKARA’daki bazı belediyeler, kaçak yapılaşma ve ruhsatsız binaların tespiti için araç üzerindeki 360 derecelik görüntü alan kameralar kullanılıyor.

İlçelerde kaçak yapılara kameralı takip geliyor
Hürriyet Haber

Pilot çalışmaları süren sistem, Sincan Belediyesi’nde de hizmete alındı. Sistem, binaların boy uzunluğundan, kat sayılarına kadar kaçak yapıları otomatik olarak takip edebiliyor.

Tespit kolaylığı

Türk mühendislerin geliştirdiği sistemin, yıkımına karar verilecek binalarda hak sahipliği ve envanter tespitinde büyük kolaylıklar getireceği belirtiliyor. Netcad Genel Müdür Yardımcısı Ufuk Balcı, yaptığı açıklamada, 360 derece görüntü alım teknolojisinin yeni veri toplama metodu olarak kullanıma girdiğini belirtti. Balcı, şunları söyledi:

Otomatik yakalıyor

“Araç üzerine monte edilmiş 8 kameralı özel sistem, 60 kilometre hızla ilrlerken dahi veri toplayabiliyor. Elde edilen panoramik görüntülerle, binaların ruhsat bilgileri ile mevcut durumun ne kadar uyuştuğunun, binanın üzerindeki kapı numarası ile adres veritabanındaki kaydın aynı olup olmadığı tespit edilebiliyor. Sistem, haritada bulunan binalara otomatik olarak yaklaşıp, tam cepheden bakarak öncelikle bina fotoğrafını yakalıyor ve veritabanına aktarıyor. Bina yüksekliğini otomatik olarak bulabiliyor. Binanın en yüksek noktası tespit edilip kayıtlardaki bina yüksekliği ile karşılaştırılıyor ve bir uyuşmazlık olup olmadığı değerlendiriliyor.

Sincan’da kullanılıyor

Türkiye’de 100’e yakın belediyede yerli olarak geliştirdikleri Kent Otomasyon Sistemi’nin (KEOS) kurulduğunu dile getiren Balcı, Sistemin İstanbul’da Beylikdüzü, Tuzla ve Kartal belediyelerinde uygulamaya geçtiğini Ankara Sincan ve Trabzon belediyelerinde ise pilot olarak uygulandığını kaydetti.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde İlçelerde kaçak yapılara kameralı takip geliyor haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.


Sayfa Başı