MALATYA HABERLERİ

İlçelerde Jeolojik Ve Jeoteknik Çalışmalar Yapılıyor

IHA
17.09.2015 - 14:35Son Güncelleme :

MALATYA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ, İLÇELERDE JEOLOJİK ÇALIŞMALAR YAPIYOR.

IHA

Malatya Büyükşehir Belediyesi tarafından, şehir merkezi Battalgazi ve Yeşilyurt ilçe sınırları içerisinde sürdürülen jeolojik harita çalışmalarının yanı sıra, ilçelerde de imar planı hazırlama çalışmaları kapsamında jeolojik ve jeoteknik kazı çalışmalarına başlandı.
İlçelerde sürdürülen kazı çalışmaları kapsamında ilk olarak heyelanların yoğun olarak görüldüğü Arguvan ilçesinde, Ankara Üniversitesi öğretim üyelerinin danışmanlığında Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yetkililerinin kontrolünde Büyükşehir Belediyesi tarafından kazı çalışmalarına devam ediliyor. Arguvan ilçesinde devam eden kazıların ardından; heyelan (kütle) hareketlerini önlemeye yönelik tedbirlerin belirlenmesi, uygulama projesi ve yeni imar planı hazırlanması gibi çalışmalar başlatılacak. Konuyla ilgili yapılan açıklamada, önceki yıllarda gözlemsel etütlere dayalı olarak kısmen afet bölgesi ilen edilen Arguvan ilçesinde Malatya Büyükşehir Belediyesince ilk defa jeolojik ve jeoteknik çalışmalar başlatıldığı, bu çalışmalar kapsamında heyelan kayma yüzeyi boyunca 3 adet 100’er metrelik derin sondaj kuyusu ile ilçenin muhtelif yerlerinde 29 adet 20 metrelik sondaj kuyularının açıldığı belirtildi.
Açıklamanın devamında, “Açılan bu kuyularda karot ve SPT numuneleri alınarak laboratuvarlarda teknik analizleri ile seçilen 4 kuyuda ise inklinometre yapılmaktadır. Bu kuyularda yapılacak ölçümler ve analizler neticesinde heyelanın kayma miktarı belirlenip, nasıl tedbirlerin alınacağı, heyelanın nasıl durdurulacağı ve yeni bir imar planı uygulamasının yapılabilir olduğu gibi bilgiler tespit edilmiş olacak. Malatya Büyükşehir Belediyesinin Arguvan ilçesinde başlatmış olduğu jeolojik ve jeoteknik etüt çalışmaları Kale, Darende, Kuluncak gibi ilçelerde de devam ediyor. Başlatılan bu çalışmaların kontrolü ve takibi de yine Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılıyor” denildi.
Sürdürülen jelojik ve jeoteknik sondaj çalışmalarının Malatya’nın geleceği bakımından büyük önem taşıdığını belirten Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır, “Büyükşehir statüsü ile birlikte Malatya’yı tek elden bir bütün olarak planlıyoruz. Daha önce başlattığımız çalışmalar ile Malatya’nın üst yapısını planlarken özellikle heyelan ve deprem riski bulunan ilçelerimizde de jeolojik ve jeoteknik çalışmalar başlattık. Arguvan ilçemizde birçok noktada sondaj kuyuları açtırarak, ölçümler ve analizler yaptırıyoruz. Bu çalışmalarımız diğer bazı ilçelerimizde de devam edecek” dedi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Malatya haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Malatya ilinden İlçelerde Jeolojik Ve Jeoteknik Çalışmalar Yapılıyor hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 17 Eylül 2015 tarihinde saat 14 35’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça İlçelerde Jeolojik Ve Jeoteknik Çalışmalar Yapılıyor haberi güncellenecektir.

  MALATYA NAMAZ VAKİTLERİ
  19 Kasım 2017, Pazar
  • İmsak
   05:24
  • Guneş
   07:05
  • Öğle
   12:23
  • İkindi
   15:02
  • Akşam
   17:20
  • Yatsı
   18:49
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı