GeriDiğer İlbank'ın altyapısı fabrika gibi
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İlbank'ın altyapısı fabrika gibi

İlbank'ın altyapısı fabrika gibi
refid:26515953 ilişkili resim dosyası

Voleybolda geride kalan sezonda küçük, yıldız ve genç kızlarda Ankara şampiyonu olan İlbank Spor Kulübü, altyapıya verdiği önemle dikkati çekiyor.

İlbank Genç-Yıldız Takım Antrenörü Mehmet Duygun, yaptığı açıklamada, genç, yıldız ve küçük kızlar kategorilerinde birinci gelip Türkiye finallerinde diklerini belirterek, kulübün adeta "fabrika gibi çalıştığını" ifade etti.

Yaklaşık 20 yıllık geçmişi bulunan kulübün, altyapıya yönelik çıktığı yolda başarılı bir şekilde ilerlediğini vurgulayan Duygun, "Yönetimimizin değişmesi durumda dahi bu anlayış hiçbir şekilde yıkılmayacaktır" dedi. Duygun, Eczacıbaşı VitrA, Vakıfbank gibi şampiyon takımların yanı sıra İlbank'ın da altyapıya iyi yatırımlar yaptığını belirterek, tesis ve imkanlar bakımından birçok takımdan bir adım önde olduklarını savundu.

Ankaralı ailelerin, kulüplerini sıklıkla tercih ettiklerini belirten Duygun, "Bundaki en önemli nedenler, A takımımızın marka olması, Acıbadem Bayanlar Ligi'nde Ankara'yı temsil etmemiz ve yönetimimizin altyapıya çok önem vermesidir. Tesis imkanlarımız da bu etkenlerden biri. Bu yüzden fabrika niteliğinde sporcu üretimi yapabiliyoruz. Aynı zamanda altyapımızda yetişen sporcularımızın A takımda oynama şansları olan kulüplerden biriyiz" diye konuştu.

Duygun, A takımda oynayan sporcuların yüzde 50'sinin altyapıda yetişen sporculardan oluştuğunu ifade ederek, bu sporcuların kulübün oyuncu transferi bütçesi açısından da büyük kazanç sağladığını kaydetti. Ezgi Dağdelenler, Meliha İsmailoğlu, Seval Yılmaz ve Ebru Mandacı gibi başarılı isimlerin A takımda yer aldığını ve gelecek sezonda büyük kulüplerde oynayabilecek kaliteye eriştiklerini söyleyen Duygun, birinci ve ikinci ligdeki takımlara da oyuncu transfer ettiklerini anlattı.

Haftanın 6 günü Batıkent ve Macunköy'deki tesislerde antrenman yapma şansları bulunduğunu ifade eden Duygun, hafta sonu, resmi tatil demeden çalışmalara aralıksız devam ettiklerini vurguladı.

"Velileri ikna etmenin yolu eğitim ile sporun iç içe olmasından geçiyor"

Altyapı sporcularının hem eğitim hem de antrenmanları bir arada götürmeleri gerektiğini söyleyen Duygun, saat 18.00'de okuldan çıkan çocuğun, antrenman ve ödevlerine zaman ayırmasının zorlaştığını, her ikisinden de tam anlamıyla verim alamadığını ifade etti.

Duygun, "Birçok aile, çocuğunu 'spor yapsın, fiziksel gelişimine katkısı olsun' diye gönderirken, işin ciddiyetinin farkına varanlar tercihini eğitimden yana kullanıyor ve yetenekli çocuklarımızın profesyonel spor hayatı başlamadan bitiyor. Ancak kulübümüzün özel bir okulla yaptığı anlaşmayla eğitimle spor, bir arada ilerleyebiliyor. Anlaşma sayesinde sporcularımızın çoğu, burslu okuyabilme şansı yakalıyor. Aynı zamanda okulun tüm imkanlarında da yararlanan çocuklarımız, antrenman yapmak için rahat bir ortam bulabiliyor. Her yıl yinelediğimiz işbirliği sayesinde de çocuklarımız, mezun olana kadar burslu okuyabiliyor. Bu da hem eğitim hem de sporunu aksatmamasını sağlıyor"

"Gelecek için İlbank"

İlbank takımına hocalarının teklifi üzerine katılan sporcu Buse Ünal da geleceği için İlbank'ı tercih ettiğini söyledi. Eski kulübü Arkasspor'u bırakıp, 3 yıl önce Ankara'ya transfer olduğunu belirten Ünal, "İlbank'ın A takımı birinci ligde oynarken Arkasspor, ikinci ligde mücadele ediyordu. Voleybolumu geliştirebileceğimi düşündüm ve İlbank'ı tercih ettim, nitekim öyle de oldu" dedi.

Genç kızlar kategorisinde mücadele eden Ünal, Ankara'daki kulüplere göre en iyi tesislere sahip olduklarını, çalışma olanaklarının diğer takımlardaki sporculara göre daha fazla olduğunu söyledi.

Ünal, antrenmanların yanı sıra öğrencilik hayatlarında da başarılı olduklarını dile getirerek, "Kulübümüz bize okul bursunda da katkı sağlıyor. En büyük hayalim, A Bayan Milli Takım'da forma giymek. Kişiliği olsun, mücadelesi olsun Fenerbahçe Grundig'den Arslan Ekşi, Halbank'tan Hüseyin Koç ve İstanbul Büyükşehir Belediyespor'dan Ulaş Kıyak'ı kendime örnek alıyorum" diye konuştu.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle