Eğitim Haberleri

EĞİTİM

  İlahiyattan, felsefe dersinin kaldırılmasına tepki

  AA
  11.09.2013 - 12:49 | Son Güncelleme: 11.09.2013 - 12:50

  CHP İstanbul Milletvekili İhsan Özkes, ilahiyat fakültelerinden felsefe dersinin kaldırılmasının facia ve cinayet olduğunu öne sürdü. Özkes, "Acilen AKP iktidarı ve YÖK, bu derse devam edilmesini sağlamalıdır" dedi.

  Özkes, TBMM'de düzenlediği basın toplantısında, İstanbul Darülfünun'da 21 Nisan 1924'te, bir kanun ile ilahiyat bölümünün açıldığını, bir yıl sonra da felsefe derslerinin okutulmaya başlandığını söyledi. YÖK Genel Kurulu'nun, 15 Ağustos 2013 tarihinde aldığı bir kararla ilahiyat fakültelerinin müfredatını değiştirerek, felsefeye giriş, felsefe tarihi, sosyolojiye giriş, psikolojiye giriş, eğitim ve bilimsel araştırma yöntem ve teknikleri derslerini kaldırdığını hatırlatan Özkes, felsefenin kaldırılmasıyla söyleneni olduğu gibi hemen kabul eden, anlatılanları asla sorgulamayan bir nesil yetiştirileceğini iddia etti.

  Özkes, taklitçi, ezberci, sığ, kalitesiz, dünyaya kapalı, anlamadan inanan, biatçı, itaatçi, fanatik bir din adamı tipi yetiştirileceğini ileri sürerek, "Rivayet öne çıkacak, dirayet geride kalacak. Böylece İmam-ı Azam'ın kemikleri sızlayacak" dedi.

  İslam dinini felsefesi olmayan bir din durumuna düşürmenin kimsenin haddi olmadığını belirten Özkes, “Acilen AKP iktidarı ve YÖK, olası büyük bir faciadan dönerek ilahiyat fakültelerinde felsefe derslerine devam edilmesini sağlamalıdır" diye konuştu.

  Etiketler: yök , ders , ilahiyat , felsefe
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı