SAKARYA HABERLERİ

İlahiyat Fakültesi’nde Geleneksel Çarşamba Konferansının İlki Gerçekleşti

IHA
02.10.2015 - 13:48Son Güncelleme : 02.10.2015 - 13:49

SAKARYA ÜNİVERSİTESİ İLAHİYAT FAKÜLTESİNDE GELENEKSEL ÇARŞAMBA KONFERANSININ İLKİ GERÇEKLEŞTİ.

IHA

İlahiyat Fakültesi geleneksel Çarşamba Konferansları kapsamında, 2015-2016 öğretim yılının açılış konferansı gerçekleştirildi.
SAÜ İlahiyat Fakültesi Konferans Salonu’nda düzenlenen açılış konferansında Doç. Dr. Soner Duman, “İslam Fıkhında Mezhep Olgusu” konulu bir sunum gerçekleştirdi. Konuşmasında modern dönemde karşı karşıya kaldıkları kültür emperyalizmi ve kimlik bunalımının da etkisiyle bazı Müslümanların “mezhep” kavramına olumsuz bir anlam yüklediğini ifade eden Doç. Duman, buna karşı bir tepki olarak da aşırı bir uç olarak nitelendirilebilecek “mezhepçilik” yaklaşımının ortaya çıktığını söyledi. Mezhep kavramı ve tarihsel süreç içinde gerek Hz. Peygamber gerek sahabe döneminde Müslümanlar arasındaki fıkhî ihtilaflar üzerinde duran Duman, mezheplerin ortaya çıkışını hazırlayan sebepleri ele aldı.
Konuşmasının sonunda ise Duman, farklılıkların fıtrî olduğu gibi fıkhî konularda da ihtilafa yol açan pek çok sebebin bulunduğunu, nihayetinde mezheplerin ortaya çıkması ve ekolleşmenin kaçınılmaz olduğunu ancak ‘mezhepçilik’ olan ifrat ve ‘mezhepsizlik’ olan tefritten kaçınmak gerektiğini söyleyerek mezhep olgusuna karşı takınılması gereken tavra dikkat çekti. Konferansın ardından SAÜ İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. H. Mehmet Günay, Doç. Dr. Soner Duman’a teşekkür ederek hediyelerini takdim etti.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Sakarya haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Sakarya ilinden İlahiyat Fakültesi’nde Geleneksel Çarşamba Konferansının İlki Gerçekleşti hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 02 Ekim 2015 tarihinde saat 13 48’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça İlahiyat Fakültesi’nde Geleneksel Çarşamba Konferansının İlki Gerçekleşti haberi güncellenecektir.

  SAKARYA NAMAZ VAKİTLERİ
  23 Eylül 2017, Cumartesi
  • İmsak
   04:58
  • Guneş
   06:39
  • Öğle
   13:02
  • İkindi
   16:27
  • Akşam
   19:03
  • Yatsı
   20:31
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı