Gündem Haberleri

  İlahili İstiklal Marşı

  Hürriyet Haber
  17.09.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Ankara'da Tarım Bakanlığı'nın daire başkanlarından Mükerrem Aydın, panel açılışında, İstiklal Marşı'nı ilahi gibi okudu. Genel Müdür Gürbüz Mızrak'ın destek verdiği Aydın'a tepki gösteren birçok bürokrot toplantıyı terketti. Bakan Taşar soruşturma başlattı.

  Tarım Bakanlığı Daire Başkanı Mükerrem Aydın, bağlı olduğu genel müdürlüğünün düzenlediği panelin açılışında İstiklal Marşı'nı ilahi okur gibi seslendirdi. Aydın'ı kürsüye çağıran ve ‘‘Hocamız’’ diye takdim eden Genel Müdür Gürbüz Mızrak'ın Milli Marş'ın bu yorumuna, ‘‘Biraz farklı oldu, ama hocamız, güzel okudu’’ diyerek destek verdi. Çok sayıda bürokrat ise salonu terk etti.

  Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı Tarımsal Araştırmalar Genel Müdürlüğü TAGEM, 11 Eylül 1998 günü, Ankara Büyükşehir Belediyesi'ne ait Altınpark B Holü'nde Ziraatçılar Birliği ve Ziraat Fakültesi ile birlikte bir panel düzenledi. Paneli Mızrak dualarla açtıktan sonra Fatih'den Atatürk'e kadar birçok Türk büyüğünün adını sayıp şehitler için saygı duruşu istedi ve Fatiha okudu. Gürbüz, saygı duruşundan sonra, ‘‘İstiklal Marşı’’ komutu verdi. Bu sırada Aydın kürsüye geldi ve İstiklal Marşı'nı okumaya başladı. Ancak İstiklal Marşı'nı ilahi söyler gibi yorumladı.

  REFAHYOL BÜROKRATI

  İstiklal Marşı bittikten sonra, çok sayıda bürokrat bu duruma tepki gösterip salonu terk ederken, Mızrak, ‘‘Biraz farklı oldu; ama hocamız güzel okudu’’ diye okunan makama destek verdi. Gürbüz'e bu sözleri nedeniyle tepki gösteren bürokratlar, ‘‘Bu adamı niye kürsüye çıkardı, demek ki biliyordu’’ dediler.

  Panelin düzenlendiği gün Almanya'da bulunan Bakan Mustafa Taşar, döndükten sonra konunun araştırılması için talimat verdi. Paneli düzenleyenlerin Refahyol döneminde göreve getirilen bürokratlardan oluştuğu belirtildi.


  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı