İlaçta ‘büyük iskonto’ bir ay ertelendi

Hürriyet Haber
02.11.2009 - 00:00 | Son Güncelleme:

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, ilaçların iskonto oranlarının değiştirileceğine ilişkin protokolün süresinin 4 Aralık 2009’a uzatıldığını bildirdi.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, 18 Eylül 2009’da bir tebliğ  yayımlanarak, bazı ilaçlardaki iskonto oranlarında değişiklik yapılacağının duyurulduğu anımsatıldı. Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) ile Türk Eczacıları Birliği arasındaki protokolde ise ilaç fiyatlarını etkileyen kararların yayımlanması ve yürürlüğe girmesi arasında 45 günlük müddet tanınacağının yer aldığı bildirilen açıklamada, “Ancak, son günlerde bazı basın yayın organlarında yer alan haberlerde eczacıların ve vatandaşların mağdur olacağı izlenimi yer almaktadır. Tedarik zincirinde problemlerin giderilmesi ve vatandaşlarımızın ilaca erişimde mağduriyet yaşamamaları  için tebliğde yapılan değişikilkle 2 Kasım 2009 tarihine kadar tanınan sürenin 4 Aralık 2009’a kadar uzatılmasına karar verilmiştir.”
Hükümet, ilaçta Kamu Kurum İskontosunu yüzde 11’den yüzde 24’e çıkarmış, ancak ilaç şirketleri yüksek fiyattan ilaç satmayı sürdürmüştü. Türk Eczacılar Birliği SGK ve bakanlık yetkililerinin çıkabilecek kaosta pay sahibi olacağını açıklamıştı.
Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı