Gündem Haberleri

GÜNDEM

  İlaç takip sistemi çöktü

  Hürriyet Haber
  18 Mayıs 2010 - 12:11Son Güncelleme : 18 Mayıs 2010 - 07:03

  Her ilaca bir kimlik numarası verilmesini öngören İlaç Takip Sistemi, sorunlarla başladı. Sistem bugün tamamen kilitlendi.

  KAREKOD UYGULAMASI SORUNLU BAŞLADI

  İlaç Takip Sistemi 'karekod' uygulamasının ilk gününün pazar gününe denk gelmesi nedeniyle herhangi bir sorun yaşanmazken, bugün tüm eczanelerde sistem tamamen kilitlendi.

  Muayene olduktan sonra ilaçlarını almak için bu sabah eczanelere giden vatandaşların büyük bölümünün sisteme girişlerde aksaklık olması nedeniyle ilaçlarını alamadığı öğrenildi. İlerleyen saatlerde ise sistem tamamen kilitlenince, birçok hastanın ilaçlarını, ücretini ödeyerek almak zorunda kaldığı bildirildi.

  Sisteme 24 bin eczane girdi

  Tüm Eczacı İşverenler Sendikası (TEİS) Genel Başkanı Nurten Saydan, dün başlayan İlaç Takip Sistemi'nde (İTS) bugün 24 bin eczanenin sisteme girmesiyle birlikte aksaklıklar yaşandığını söyledi. Saydan, sabah saatlerinden itibaren çalışmayan İTS nedeniyle vatandaşların ilaçlarını alamadığını, gerekli hazırlıklar tamamlanmadan sistemin devreye girmesiyle ilaç verilemediği için hastasıyla karşı karşıya gelen eczacıların mağdur olduklarını belirtti.

  Nurten Saydan, sendika olarak günler öncesinden sistem hazır olmadığı için kaos yaşanacağına dair ikazlarda bulunduklarını ifade ederek, şunları kaydetti:

  “16 Mayıs tarihinde başlayan İlaç Takip Sistemi maalesef sorunlarla başlamıştır. Sendika olarak günler öncesinden kaos yaşanacağına dair ikazlarımızı yetkililere iletmemize rağmen, erteleme taleplerimiz göz ardı edilmiş, olan yine ilaçlarını alamayan vatandaşımıza ve ilaç veremediği için hastasının öfkesine maruz kalan eczacılarımıza olmuştur. 24 bin eczanenin bugün sisteme kayıt yapmaya başlamasıyla birlikte, sistem çalışamaz hale gelmiş ve vatandaşlarımız ilaçlarını alamaz durumdadır. Üstelik sorun sadece sistemin çalışmaması değildir. Sistem çalışsa dahi ilaç firmalarının karekodlu ilaçlarını sisteme bildirmemiş olması yine hastaların ilaca ulaşımının önünde engel olarak durmaktadır. Bizler eczane eczacıları vatandaşımıza sunulan sağlık sisteminin son ve en önemli halkasıyız. Bizlerin birinci görevi vatandaşa ilaç ve eczacılık hizmeti sunmaktır. Ama maalesef eczacılık yapamıyoruz çünkü firmalar ve ecza depolarının yükü ve eksiği eczanelerimize bırakılmıştır. Üstelik 984 sayılı yasaya göre de eczanelerimize verilen ilaçların her türlü kontrolü firma ve depolar tarafından yapılmak zorundadır. Ancak İTS de bu göz ardı edilmiş ve ecza depolarının sorumluluğu da ortadan kaldırılmıştır.”

  Saydan, ecza depolarının İTS sistemine dahil olmadığı için, her reçete için 3 kere sorgulama yapmak zorunda kaldıklarını belirterek, açıklamasında, şu görüşlere yer verdi:

  “Hayata geçen uygulamaya göre bizler reçeteyi girebilmek için Medula sistemine, Medula, İTS'ye bağlanmaktadır. Pilot çalışması yapılmayan, alt yapısı tamamlanmamış olan İTS sistemi, zaten sıkıntılı olan Medula reçete provizyon sistemini de çalışmaz hale getirmektedir. Gerek firmaların eksikliği, gerek depoların sisteme dahil edilmemesi gerekse çalışmayan sistem yüzünden, şubat ayında yaşadığımız ilaç kaosu yeniden başlamıştır.”

  İlaçların takip ve kontrol edilmesine karşı olmadıklarını bildiren Saydan, açıklamasında, şunları ifade etti:
  “Bu yönde hiçbir çekincemiz bulunmamaktadır. Zira, eczanelerimizde bulunan bütün ilaçlar, firmalardan, depolara oradan da eczanelerimize fatura ile gelmektedir. Eczanelerimizde kayıt dışı ilaç bulunmamaktadır. Dolayısıyla da eczacılar olarak ilacın Sağlık Bakanlığınca takip ve kontrol edilmesine karşı çıkmamız ve hayır dememiz mümkün değildir. Ancak şu an hiçbir sistem hazır değilken, ilaçlar hazır değilken, firmalar ve ecza depoları hazır değilken biz eczacılardan ne yapmamız beklenmektedir? Elimizde sihirli bir değnek olmadığını yetkililerin artık görmesini istiyoruz. Bütün uyarılarımıza rağmen hazır olmayan bir sisteme geçiş yapılmasını isteyen Sağlık Bakanlığı İlaç ve Eczacılık Genel Müdürlüğüdür. Bu yüzden Sağlık Bakanlığı İlaç ve Eczacılık Genel Müdürlüğünün bünyesinde bulunan İTS birimi aracılığıyla yaşanan tüm sorunları görmezden gelerek sadece 'ilaçları sisteme kaydedin' emri yayınlamak yerine, akılcı ve mantıklı çözümler üretmeye ve söz konusu mağduriyetleri ivedilikle çözmek için uygulamayı ertelemeye çağırıyoruz.”

  İlacın üstünde karekod olduğu için eski sistemle de giriş yok

  Konya Numune Hastanesi karşısında faaliyet gösteren bir eczanenin sahibi Ahmet Çetinkaya da,sabah saatlerinde sistemin yarım saat kadar çalıştığını sonra kilitlendiğini belirtti.

  Üzerinde “karekod” bulunan ve “ITS kaydı yapılmıştır” ibaresi bulunan birçok ilacın, sisteme girdiklerinde kaydının yapılmadığını gördüklerini ifade eden Çetinkaya, “İlacın üzerinde karekod olduğu için eski sistemle de giriş yapamıyoruz. Ama karekodlu ilacın sisteme ITS kaydı da yapılmadığı için bu ilacı hiç veremiyoruz. Zaten bir süre sonra sistem tamamen kilitlendi, hastaları ilaç veremeden geri çeviriyoruz” diye konuştu.

  Uyarılar dikkate alınmadı

  Konya Eczacılar Odası Başkanı Tevfik Göçer ise uygulamanın ilk gününün pazar gününe denk gelmesi nedeniyle nöbetçi eczanelerde yoğunluk yaşanmadığını söyledi.

  Buna karşın haftanın ilk günü tüm eczanelerin açılmasıyla sistemin tıkandığını belirten Göçer, şunları dedi:
  “Pazar günü ülke genelinde 600 civarında eczane faaliyette olduğu için sorun yaşanmadı ama bugün 24 bin eczacı sisteme girmeye çalışınca sistem kilitlendi. Sistemin kilitleneceğini daha önce söylemiştik ama uyarılarımızı dikkate almadılar. Hep 'sistem hazır' deniyordu ancak hazır olmadığı görüldü. Karekodlu ilaçların yüzde 70'i sisteme kayıtlı gözükmüyor. Öyle olunca sistem tıkalı olmasa bile bu karekodlu ilaçları hastaya veremiyoruz, verme şansımız yok. Burada hastalar mağdur oluyor, eczacılar sıkıntı yaşıyor. Bazı acil hastalar geliyor ama onlara da ilaç veremiyoruz. Ücretiyle almak istediğinde 30-40 liralık fatura çıkınca alamıyor.”

  Göçer, ülke genelindeki 24 bin eczacının bu sistemi kullanmak zorunda olduğunu vurgulayarak, acil olarak sorunun çözülmesini beklediklerini söyledi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı