Ege Haberleri

EGE

  İlaç parasınA hukuk savaşı

  Nesrin COŞKUN/İZMİR, (DHA)
  03.05.2010 - 00:00 | Son Güncelleme: 02.05.2010 - 20:03

  Kanser tedavisi gören Hıfsiye Dalyan, tasarruf genelgesine isyan etti.

  METASTAZI önleyen ‘Trastuzumab’ etken maddeli ilacın bedeli devletçe karşılanma süresinin 5 Ocak’tan itibaren tekrar 9 haftayla sınırlandırılması yüzünden mağdur olan göğüs kanserli 51 yaşındaki Hıfsiye Dalyan, uygulamaya isyan etti. Nazilli’de oturan, 23 yıl Devlet Hastanesi’nde hemşire olarak görev yaptıktan sonra 2003’te emekli olan Hıfsiye Dalyan, göğüs kanseri olmasından çok, tedavisine izin verilmeyişine üzülüyor, kahroluyor. Temmuz 2009’da eşi Osman Dalyan’ın fark etmesinin ardından yapılan tetkikler sonunda göğüs kanseri teşhisi konulduğunu ve agresif tümör nedeniyle sağ göğsünün alındığını belirten Hıfsiye Dalyan, şöyle konuştu:
  Saçlarım tırnaklarım döküldü
  “6 kür kemoterapi gördüm. Hayatımın en kötü günlerini yaşadım. Saçlarım, tırnaklarım döküldü. Aşırı kilo verdim, ayağa kalkamaz hale geldim. Kemoterapi sonrasında doktorum metastaz yapmaması için bir yıl süreyle ‘Trastuzumab’ etken maddeli ilacı kullanmamı istedi. Bu ilacı alabilmem için kardiyoloji tetkiki yapılması gerekiyordu. Günlerce yataktan kalkamadım. Sonrasında ise yapılan tetkiklerde kalbimin ilacı kullanmaya uygun olduğu belirlendi. Bu ilacı kullanmaya başladım ama benim de karşıma diğer göğüs kanserliler gibi kullanım süresini kısıtlayan genelge çıktı. Devletin karşıladığı süre sona erdi. 5 Ocak’tan önce raporu yazılanlar bu ilacı bir yıl süreyle alabilecek. 6 Ocak’tan sonra, yani benim gibiler ya ceplerinden ödeyecek ya da parası yoksa tedaviyi yarıda kesip metastaz korkusuyla yaşayacak. Ben buna ‘Trastuzumab kampanyası bitti, biz yetişemedik’ diyorum. İçim kan ağlıyor.”

  AİHM’e gideceğim

  “Bir sağlıkçı olarak devletin vatandaşlarının sağlığını koruması için destek olacağına, tedavisini engellemesini kabullenemiyorum” diyen Hfsiye Dalyan, bir ayrıcalık, değil, adalet beklediğini söyledi. Dalyan şöyle devam etti:
  “Rabbim bize neden ‘Cleveland’ demiyor? Devlet milletvekillerinin mutluluk çubuğunu karşılıyor, vatandaşını kansere karşı korumuyor. Kanser olduk diye suçlu muyuz? Sadece hastalık değil bu yaşananlar da beni çok üzüyor. Genelgenin yürütmesinin durdurulması için 22 Mart’ta Danıştay’da dava açtım. Lehimize sonuç alamazsak Avrupa İnsan Hakları mahkemesi’ne kadar gideceğim. Çünkü 5 Ocak öncesi ve sonrası diye ayrımcılık yaratan bir durum sözkonusu.”

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı