Gündem Haberleri

GÜNDEM

  İlaç kardeşler

  Mesude ERŞAN
  09 Haziran 2013 - 00:00Son Güncelleme : 09 Haziran 2013 - 02:35

  Akut lenfoblastik lenfoma hastası Çınar’a kordon kanı ve kemik iliği verebilmeleri için henüz embriyon halindeyken yapılan testlerle seçilen ikiz kardeşleri Güney ve Rüzgar ilaç oldu.Çınar, ikizlerin kordon kanlarındaki kök hücrelerle birlikte kemik iliği nakli ile sağlığına kavuştu.

  TEKSTİLCİ Veli ile ev hanımı Suna Alkan’ın ilk çocukları Çınar’a (7) henüz 2 yaşındayken akut lenfoblastik lenfoma tanısı kondu. Ağır seyreden hastalığın tedavisine hemen başlandı. Ancak kemoterapi ve ışın tedavilerden beklenen başarı elde edilemedi.

  8 KEZ TÜP BEBEK UYGULAMASI YAPILDI

  Bir yandan da yurtiçi ve yurtdışından kemik iliği nakli için Çınar’a uygun dokusu bulunan gönüllü aranmaya başlandı. Kemik iliği bilgi bankalarından beklenen yanıt bir türlü gelmeyince aile Çınar’la uygun dokusu bulunan bir kardeş dünyaya getirmeye karar verdi. Suna ve Veli Alkan çifti, 2009’da İstanbul Memorial Hastanesi Tüp Bebek Merkezi’ne başvurdu. Prof. Dr. Semra Kahraman ve ekibi, aileye tam 8 kez tüp bebek yaptı ve tedavi sonucunda ikizler erken de olsa dünyaya geldi.

  KORDON KANLARI SAKLANDI

  Kordon kanları dondurularak zamanı gelince kullanılmak üzere saklandı. 34 haftalıkken dünyaya gelen bebekler bir süre yenidoğan yoğun bakım servisinde tutulduktan sonra sağlıklı bir şekilde evlerine taburcu edildi.
  Kardeşler 7.5 aylık olunca, geçtiğimiz yıl Şubat’ta Çınar’a kordon kanlarındaki kök hücrelerle birlikte kemik iliği nakli yapıldı. Çınar sağlığına kavuştu.

  DEVLET TEK  KURUŞU KARŞILAMADI

  Tedavilerin hem zor hem de pahalı olduğunu söyleyen Suna Alkan, şunları anlattı: “Çok acı ve meşakkatli günlerdi. Üstelik devlet tek kuruşunu karşılamıyor. Neyse ki Çınar şimdi gayet iyi. Kardeşlerinin iyileşmesindeki rolünün farkında. Bizimle konuyu pek konuşmuyor ama sokakta oynarken arkadaşlarına ‘Ben hastayım, kardeşlerim ilik verdi, kurtardı’ diyormuş.”

  Tek tedavi kök hücre nakli

  PGT, yani “preimplantasyon genetik tanı” yapılarak seçilmiş sağlıklı ve doku uyumlu embriyolardan doğan bebekler, kardeşlerine ilaç oluyor. Bebeklerin kordon kanı ve daha sonra kemik iliğinden elde edilen kök hücreler hasta kardeşe nakledilerek, sorunu tedavi ediliyor. Bu şekilde dünyada yapılmış en geniş transplantasyon serisi İstanbul Memorial Hastanesi’nde gerçekleştirildi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı