İlaç devlerine Rekabet Kurulu incelemesi

Hürriyet Haber
15.04.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

Rekabet ilaç devlerini gözaltına aldı. Kurul, aralarında protokol imzalayarak eczacılara uygulanacak satış vadelerini kısaltan ve iskonto oranını yüzde 10 ile sınırlı tutan Türkiye İlaç ve Kimya İşverenleri Sendikası hakkında ön araştırma başlattı.

Rekabet Kurulu (RK) Başkanı Aydın Ayaydın, 34 üyesi bulunan İlaç Endüstrisi İşverenleri Sendikası (İEİS) hakkında ‘‘hakim durumu kötüye kullandıkları’’ ve kanunda yasaklanan faaliyette bulundukları gerekçesiyle ‘‘ön araştırma’’ yapılmasına karar verdi. RK'nın bu kararına ilaç işverenlerinin aralarında imzaladığı bir protokol neden oldu.

Eczanelere verilen ilaçların satış vadelerini kısaltan, indirim oranlarını yüzde 10'da sabitleyen, zamlı fiyatların en geç 30 gün içinde uygulanması gibi hükümleri içeren bu protokol aleyhine RK'na başvuru yapıldı.

Ege Eczacılar Vakfı ile Samsun Eczacılar Odası, RK'na ayrı ayrı yaptıkları başvurularda böyle bir protokolün, hakim durumu kötüye kullanmak anlamına geldiğini ve ayrıca kanunda yasaklanan faaliyetleri içerdiğini bildirdiler. Başvuruları birleştirerek ön inceleme başlatan RK, İlaç İşverenleri Sendikası'nın protokolüyle ilgili iddiaları ciddi bularak ‘ön araştırma’ yapılmasına karar verdi.

İlaç endüstrisi işverenlerinin aralarında imzaladığı protokolün ‘yaptırımlar’ başlıklı bölümünde, anlaşma hükümlerine uymayanların zam alamaması amacıyla Sağlık Bakanlığı'na bildirilmesi maddesi dikkat çekti. Samsun Eczacılar Odası Başkanı Gönül Berker, bu protokolün ‘dayatmacı bir tutum’ sergilediğini belirterek, ‘‘Yaptırım maddesi, Sağlık Bakanlığı üstünde bir güce sahip oldukları inancının açık bir göstergesidir’’ diye konuştu. Berker, ‘‘İlaç işverenleri bu anlaşmayı Sağlık Bakanlığı'ndan istedikleri zammı alamadıkları için imzaladı’’ dedi.


Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı