KIRŞEHİR HABERLERİ MERKEZ HABERLERİ

İl Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Suat Türkoğlu “Astımınızı rahatlatın hayatınıza sağlık katın”

DHA
03.05.2018 - 12:23Son Güncelleme :
DHA

Salih GÜNER, KIRŞEHİR (DHA)-Kırşehir İl Sağlık Müdürlüğü’nce 2 Mayıs Dünya Astım Günü münasebetiyle ilimiz Cacabey Meydanı’nda Astım Bilgilendirme Standı kurularak görevli personellerimiz tarafından vatandaşlarımıza solunum testi yapıldı.

Halkımızın yoğun ilgi gösterdiği standı İl Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Suat Türkoğlu da katılarak vatandaşlarımızın test sonuçlarını inceleyerek bilgilendirdi. Standa solunum testi yaptırmak için gelen 54 yaşındaki Hüseyin Aydın isimli vatandaşın solunum testini inceleyen İl Sağlık Müdürü Türkoğlu, sohbet sırasında yaklaşık 40 yıldır sigara içtiğini, sigarayı bırakmak istediğini ve kararlı olduğunu belirten Hüseyin Aydın'ın sigara paketini aldı ve sigarayı bırakma sözünü aldıktan sonra vatandaşı Sağlık Müdürlüğü  bünyesinde hizmet veren Sigarayı Bırakma Polikliniğine yönlendirdi.

Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Suat Türkoğlu, tüm dünyada her sene Mayıs ayının ilk Salı günü kutlanan bu günde, yapılan aktiviteler ve bu konudaki diğer çabalarla astım hastalığı hakkında farkındalığın artırılmasının hedeflendiğini, “astımınızı rahatlatın hayatınıza sağlık katın” dedi.

“Astım akciğer içi hava yollarında daralmaya neden olan ve alevlenmeler (ataklar) ile seyreden müzmin (kronik) bir akciğer hastalığıdır” diyen Türkoğlu “Hava yollarındaki bu daralmanın nedeni mikrobik olmayan bir tür iltihap nedeniyle hava yolu duvarının şişmesidir. Hastalık tekrarlayan nefes darlığı, nefes alıp verirken ortaya çıkan hırıltı/hışıltı/ıslık sesi, göğüste baskı hissi ve öksürük gibi belirtilerle kendini gösterir” şeklinde konuştu.

Dünyada yaklaşık 335 milyon kadar astımlı hasta olduğu tahmin edildiğini ifade eden Türkoğlu,  ” Astımın görülme sıklığı ülkeler arasında farklılık göstermekte ve yıllar içinde giderek artmaktadır. “Astımın neden bazı bireylerde görülüp, bazılarında görülmediği işte bu risk faktörleri ile açıklanabilir. Bu faktörler kişiyle ve çevreyle ilgili olmak üzere iki gruptur. Kişisel risk faktörleri içinde kalıtım yani genetik yapı, cinsiyet ve şişmanlık sayılabilir. Çevresel risk faktörleri ise kalıtsal olarak yatkın bireylerde astımın ortaya çıkması ve ağırlığı üzerinde rol oynar. Bunlar alerjenler, tekrarlayan akciğer infeksiyonları, sigara dumanına maruziyet, bazı ilaçlar, iç ve dış ortam hava kirliliği ve beslenme tarzıdır" dedi.

Astım hastalarının belirlenmesinde ölçüm testlerinin kullanıldığı bilgisini paylaşan Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Suat Türkoğlu, "Yakınmaları astımla uyumlu olan hastalarda yapılan muayene ve nefes ölçüm testleri ile koyulur. Uygun ilaç tedavisi ile, astımlılar iş ve okul dahil günlük yaşamlarına, hastalık nedeni ile herhangi bir kısıtlanma olmadan devam edebilirler. Astım ilaçlarının büyük bir kısmı soluk alma yolu (inhalasyon) ile kullanılan ilaçlardır ve bu yolla daha az yan etki ile direk hava yollarında istenen tedavi edici etkiyi oluştururlar. Özel cihazlarla verilirler. Tedaviye başlanırken bu özel cihazların kullanım şekli mutlaka hastalara gösterilmelidir” şeklinde konuştu

Astımın tam kontrol altında olması ne demek olduğunu açıklayan Türkoğlu, ”Astımlı bir hastanın gündüzleri astım yakınmasının bulunmaması, gece astım nedeni ile uykudan uyanmaması, hastalığı tedavi eden ve kontrol altında tutan ilaçları kullanırken ayrıca sık olarak hızlı etkili nefes açıcı ilaçlara gereksiniminin olmaması, nefes ölçüm testlerinin normal olması ve günlük işlerini engellenmeden yapabilmesi hastalığın tam kontrol altında olduğunu gösterir. Halen 4 astımlıdan biri yılda bir kez astım alevlenme (atak) nedeniyle acil servise başvurmaktadır. Astım kontrolünü güçleştiren etkenler arasında ilaçların doğru teknikle ve düzenli kullanılmamasının yanı sıra, sigara dumanı, alerjenler ve kimyasallar gibi tetikleyicilere maruz kalmak ve obezite sayılabilir. Ülkeden ülkeye değişmekle birlikte astımlı hastaların %10 ve üzerinde bir kısmının halen sigara içmekte olduğu ve % 30-40’nın obez olduğu bildirilmiştir. Yapılan araştırmalarda sigarayı bırakmanın ve obez hastaların kilo vermesinin, astımın kontrolünü kolaylaştırdığı gösterilmiştir. Tüm astım hastalarının düzenli eğitim, korunma ve medikal tedavi ile hastalıkları kontrol altına alınabilir ve bu şekilde tüm sağlıklı bireyler gibi yaşamlarına sorunsuz devam edebilir, çocuk sahibi olabilir ve spor yapabilirler” şeklinde konuştu.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Merkez haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Merkez haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde İl Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Suat Türkoğlu “Astımınızı rahatlatın hayatınıza sağlık katın” haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

KIRŞEHİR İLÇELERİ

KIRŞEHİR NAMAZ VAKİTLERİ

24 Haziran 2018, Pazar
 • İmsak
  03:18
 • Guneş
  05:11
 • Öğle
  12:52
 • İkindi
  16:47
 • Akşam
  20:20
 • Yatsı
  22:05

KIRŞEHİR NÖBETÇİ ECZANELER

Sorunapp.com'un katkılarıyla
 • Merve Eczanesi

  Merkez
Sayfa Başı